Początki kategorii przypadku w sztuce

Authors

  • Magdalena Wołek Wydział Nauk Społecznych Uniwersytet Śląski

Abstract

Artykuł Początki kategorii przypadku w sztuce traktuje o relacji między kategorią przypadku w sztuce, metafizyce i naukach takich jak matematyka. Przypadek rozumiany jako zdarzenie, którego przyczyn nie można określić, zdarzenie będące poza wszelką regułą, kwintesencja niepewności i irracjonalności przez długi czas przedstawiany był w rozważaniach metafizycznych jako opozycja  tego, co racjonalne i przewidywalne. Przewidywalność była ideą regulatywną wyznaczającą działania zarówno w obrębie nauki jak i sztuki, której jądro stanowiła znajomość zasad i reguł. „Sztuka przypadku”, analogicznie do „nauki o przypadku” postrzegane były jako  contradictio in adiecto.

Problem przypadkowości stał się przedmiotem badań nauki w wieku XVII. Choć początki „matematyzacji” przypadku sięgają XVII wieku, to jego racjonalne ugruntowanie nastąpiło dopiero w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Na początku XX wieku przypadek nadal kojarzono z tym, co irracjonalne. Ze względu na ten właśnie związek, przypadek stał się pociągający dla artystów. I tak pierwszym kierunkiem sztuki (a raczej anty-sztuki), który z bez-sensu, „igraszki losu” zrobił narzędzie swej pracy był dadaizm. Dla dadaistów sztuką nie było bowiem tworzenie rzeczy wg reguł, ani żadne z dotychczasowych jej ujęć ale zapisywanie tego, co podyktował artyście przypadek. Poprzez wprowadzenie do świata sztuki obcej kategorii przypadku, dadaizm doprowadził w 2-giej połowie wieku XX do przeformułowania rozumienia tego czym jest sztuka.

References

A r p, H.: List do Jana Brzękowskiego. W: „L'Art Contemporain – Sztuka Współczesna”. Nr 3. Red. N.W. C h o d a s i e w i c z-G r a b o w s k a, J. B r z ę k o w s k i. Paris 1930.

A r y s t o t e l e s: Metafizyka. Przeł. K. L e ś n i a k. Warszawa 1984.

A r y s t o t e l e s: Metafizyka. Przeł. T. Ż e l e ź n i k. Lublin 1996.

B e n j a m i n, W.: Dzieło sztuki w dobie reprodukcji technicznej. Przeł. J. S i k o r s k i. W: W. B e n j a m i n: Twórca jako wytwórca. Poznań 1975.

B o h m, D.: Przyczynowość i przypadek w fizyce współczesnej. Przeł. S. R o u p p e r t. Warszawa 1961.

C h l e b n i k o w, W.: O wierszach. W: Idem: Włamanie do wszechświata. Poezja i proza. Przeł. A. K a m i e ń s k a, J. Ś p i e w a k. Kraków 1972.

D z i a m s k i, G.: Przełom konceptualny i jego wpływ na praktykę i teorię sztuki. Poznań 2010.

E c o, U.: Dzieło otwarte. Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych. Przeł J. G a ł u s z k a, L. E u s t a c h i e w i c z, A. K r e i s b e r g, M. O l e k s i u k, Warszawa 1994.

H e l l e r, M.: Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą. Kraków 2012.

H u e l s e n b e c k, R.: Manifest dadaistyczny (1918). Przeł. Z. K l i m o w i c z o w a. W: E. G r a b s k a, H. M o r a w s k a. Artyści o sztuce. Od van Gogha do Picassa. Warszawa 1969.

J a c o b s o n, R.: Magia dźwięków mowy. Przeł. M.R. M a y e n o w a. W: R. J a c o b s o n: W poszukiwaniu istoty języka. Wybór pism. T. 1. Warszawa 1989.

J a c o b s o n, R.: Memoris. In: Idem: My Futurist Years. Ed. by B. J a n g f e l d t, S. R u d y. New York 1997.

K o ł m o g o r o w, A./ P r o c h o w, A./ Ż u b r i e n k o, I.: Wstęp do rachunku prawdopodobieństwa. Przeł. E. Korczak. Warszawa 1993.

K o ł m o g o r o w, A.N.: O matematyce. Warszawa 1955.

O s t a s i e w i c z. W.: Myślenie statystyczne. Warszawa 2012.

P e t l o f f, M.: Modernizm wieku XXI. „Nowe” poetyki. Przeł. K. B a r t c z a k, T. C i e ś l a k-S o k o ł o w s k i. Kraków 2012.

P l a t o n: Ion. W: Idem: Dialogi. T. 1. Przeł. W. W i t w i c k i. Kęty 2005.

P l a t o n: Faidros. Przeł. L. L e g n e r. Warszawa 1993.

R i c h t e r, H.: Dadaizm. Przeł. J.S. B u r a s. Warszawa 1986.

S a n o u i l l e t, M.: Dada 1915–1923. Przeł. H. K ę s z y c k a. Warszawa 1978.

T a t a r k i e w i c z, W.: Historia estetyki. T. 1. Warszawa 1985.

Published

2016-06-07

How to Cite

Wołek, M. (2016). Początki kategorii przypadku w sztuce. Folia Philosophica, 36. Retrieved from https://trrest.vot.pl/ojsus/index.php/FOLIA/article/view/4587