Kobiece spotkania z Islandią. Prolegomena

Autor

DOI:

https://doi.org/10.31261/https://doi.org/10.31261/PS_P.2021.27.14

Słowa kluczowe:

Islandia, reportaż podróżniczy, kobiece pisanie

Abstrakt

W artykule autor podejmuje tematykę sposobu przedstawiania kobiet w relacjach podróżniczych o Islandii, których autorami są mężczyźni (m.in. Daniel Vetter, Edmund Chojecki i Ferdynand Goetel), a także kobiecego pisania o Islandii w piśmiennictwie polskim. Zagadnienie to nie było w ogóle podejmowane w dotychczasowej refleksji naukowej. Dokonano chronologicznego i syntetycznego przeglądu oraz zinwentaryzowania literatury podmiotowej z wykorzystaniem elementów feministycznej krytyki literackiej. Wypowiedzi przestawiające kobiece doświadczenie i poetykę kobiecego pisania o Islandii pojawiają się w praktyce twórczej polskich autorów dopiero w 1977 roku (pierwsza kobieca relacja autorstwa Haliny Ogrodzińskiej), by w ostatnich latach znacznie się rozwinąć (ilościowo i jakościowo) w licznych reportażach książkowych autorstwa m.in. Magdaleny Anny Węcławiak, Agnieszki Rezler, czy projekcie z pogranicza sztuk plastycznych i książki artystycznej autorstwa Soni Rammer. Dokonany przegląd pokazuje, że praktyka kobiecego pisania o Islandii rozwinęła się w ostatnich latach i wymaga szczegółowych analiz i interpretacji badawczych. Otworzy to niewątpliwie nowe perspektywy badawcze penetrujące również inne, intersemiotyczne obszary: fotografię, muzykę (Hania Rani i jej płyta Esja) czy plastykę (Magdalena Armanda Kołakowska i Sonia Rammer).

Biogram autora

Dariusz Rott - Uniwersytet Śląski w Katowicach

DARIUSZ ROTT – prof. dr hab., Instytut Literaturoznawstwa, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska.
Historyk literatury dawnej Polski. Jego zainteresowania naukowe obejmują również współczesny polski reportaż podróżniczy. Był profesorem wizytującym w Collegium Civitas w Warszawie, na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu (Czechy), Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy (Bułgaria), Uniwersytecie św. św. Cyryla i Metodego w Trnawie (Słowacja), Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Pawła Tyczyny w Humaniu (Ukraina). Od lat naukowo zajmuje się Islandią, a w wolnych chwilach prowadzi wyprawy turystyczne na wyspę.

Bibliografia

Biernat M. i A., 2017, Rekin i baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie.

Bukowiecki Ł., Czemarmazowicz M., Pessel W.K., red., 2011, Islandia. Etos amatora, Warszawa: Studencki Klub Islandzki, Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski.

Chymkowski R., 2009, Polskie podróże na Islandię – od Edmunda Chojeckiego do Ferdynanda Goetla, w: Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze, Chymkowski R., Pessel W.K., red., Warszawa: Wydawnictwo Trio, s. 121–145.

Chymkowski R., Pessel W.K., red., 2009, Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze, Warszawa: Wydawnictwo Trio.

Goetel F., 1928, Wyspa na chmurnej północy, Kraków: Gebethner i Wolff.

Jaworska A., 2018, Pejzaże nadmiaru, w: Dokument i kreacja artystyczna jako dopełniające się formy obrazowania rzeczywistości, Jacyków W., Tomczak K., red., Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, s. 31–60.

Lenard B., Mikołajczak P., 2017, Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii, Kraków: Wydawnictwo Otwarte.

Lenard B., Mikołajczak P., 2019, Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne.

Nalepiński T., 1914, Na Ultima Thule. Szkic z podróży na Islandyję, „Bluszcz”, nr 15, s. 154–155.

Ogrodzińska H., 1977, Spotkanie z Islandią, Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza.

Raczyński R., 2018, Zarys dziejów kontaktów polsko-islandzkich, Gdańsk: Stowarzyszenie Naukowe Instytut Badań nad Polityką Europejską.

Rammer S., 2017a, Kroniki islandzkie, Leszno – Poznań: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, Wydział Edukacji Artystycznej, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Rammer S., 2017b, Kroniki islandzkie: suplement, Leszno – Poznań: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, Wydział Edukacji Artystycznej, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Rammer S., 2018, Autoreferat w postępowaniu habilitacyjnym (maszynopis powielony).

Rezler A., 2017, Lawa, owce i lodowce. Zadziwiająca Islandia, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie.

Rott D., 2018, Oswajanie przestrzeni Islandii w piśmiennictwie polskim. Rekonesans, „Przegląd Humanistyczny”, nr 2, s. 49–58.

Stemann I., 1928, Islandia. Kraj i naród, Warszawa: Księgarnia Polska.

Vetter D., 1997, Islandia albo Krótkie opisanie wyspy Islandyji, Rott D., oprac. i wstęp, Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Węcławiak M.A., 2013, Moja Islandia, Gdynia: Novae Res.

Wojtyńska A., 2009, Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze, w: Chymkowski R., Pessel W.K., red., Warszawa: Wydawnictwo Trio, s. 147–170.

Pobrania

Opublikowane

2021-06-30

Jak cytować

Rott, D. (2021). Kobiece spotkania z Islandią. Prolegomena. Postscriptum Polonistyczne, 27(1), 249–264. https://doi.org/10.31261/https://doi.org/10.31261/PS_P.2021.27.14

Numer

Dział

Obieżyświat czy globtroter – różne oblicza i funkcje tekstów podróżniczych