Z czego Janek psom szył buty 
w Kordianie Juliusza Słowackiego

Autor

  • Anna Opacka profesor emerytowany Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, profesor zwyczajny w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach.

Abstrakt

brak

Biogram autora

Anna Opacka - profesor emerytowany Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, profesor zwyczajny w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach.

Znawczyni polskiej literatury XIX i XX wieku, wybitna specjalistka z zakresu metodyki i dydaktyki nauczania liryki polskiej. Wieloletnia kierownik Katedry Dydaktyki Języka Polskiego i Literatury Polskiej UŚ oraz Zakładu Metodyki Literatury Polskiej, wieloletnia przewodnicząca Okręgowego Komitetu Olimpiady Języka Polskiego w Katowicach. Autorka książek i licznych rozpraw poświęconych poezji romantycznej, poezji współczesnej i zagadnieniom nauczania literatury polskiej, m.in.: Litewska epopeja J.I. Kraszewskiego. Szkice o Anafielas, 1988; Ślady oralności w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, 1997; Trwanie i zmienność. Romantyczne ślady oralności, 1988; Śladami oralności. W kręgu Ongowskich inspiracji, 2006. Współautorka prac, m.in.: Ruch konwencji, razem z I. Opackim, 1975; Dialog z tradycją. O poezji w szkole i na maturze, wraz z E. Jaskółową, 1997, redaktorka serii wydawniczych, m.in.: Interpretacje i metodologie, 1997, Interpretacje i szkoła, 2000, Interpretacje i nowa matura, 2004. W ostatnich latach zajmuje się popularyzacją w Polsce komunikacyjnej teorii W.J. Onga.

Pobrania

Opublikowane

2021-01-02

Jak cytować

Opacka, A. (2021). Z czego Janek psom szył buty 
w Kordianie Juliusza Słowackiego. Postscriptum Polonistyczne, 4(2), 19–25. Pobrano z https://trrest.vot.pl/ojsus/index.php/PPol/article/view/11085

Numer

Dział

Słowacki jubileuszowy