Migracje i ich konsekwencje. Prescriptum

Autor

Abstrakt

W czasie gdy Parlament Europejski odrzucił rezolucję zobowiązującą kraje Unii Europejskiej do sprawniejszego poszukiwania i ratowania uchodźców oraz imigrantów na Morzu Śródziemnym, autorzy tekstów zebranych w niniejszym numerze „Postscriptum Polonistycznego” podjęli refleksję nad migracjami i ich konsekwencjami. Zagadnienie to jest niezwykle ważne i aktualne zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, a jego znaczenie ciągle rośnie.

Biogramy autorów

Wioletta Hajduk-Gawron - Hankuk University of Foreign Studies Seul

Wioletta Hajduk-Gawron – dr, Department of Polish Studies, Hankuk University of Foreign Studies, Seul, Korea Południowa. Jej zainteresowania naukowe dotyczą takich kwestii, jak: recepcja literatury polskiej w świecie, metodyka nauczania języka polskiego jako obcego, teoria adaptacji oraz uczeń z doświadczeniem migracji. Autorka artykułów, np. Arcydzieła literatury polskiej w praktyce glottodydaktycznej. Zaadaptować czytelnika i tekst (2013), Uczeń z doświadczeniem migracyjnym w szkole polskiej i irlandzkiej (2018), redaktorka i współredaktorka serii Adaptacje (Katowice 2013, 2015, 2018), autorka i współredaktorka serii Czytaj po polsku (Katowice 2004 i wyd. następne), współautorka materiałów certyfikatowych Bądź na B1. Zbiór zadań oraz testy przykładowe z języka polskiego na poziom B1 (Kraków 2009). Egzaminatorka Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Od roku 2002 zatrudniona na Uniwersytecie Śląskim w Katowicacach.

Magdalena Ochwat - Uniwersytet Śląski Katowice

Magdalena Ochwat – dr, Instytut Literaturoznawstwa, Wydział Humani-styczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Katowice, Polska. Jej zainteresowania naukowe to: edukacja polonistyczna, w tym wykorzy-stanie reportaży w kształceniu oraz społecznej odpowiedzialności lektur. Interesuje się mówieniem (przez literaturę) o wyzwaniach XXI wieku, ta-kich jak: migracje, zmiany klimatyczne czy wielokulturowość. Publikacje: Po-ezja paradoksów, paradoksy w poezji: poetycka teologia Jana Twardowskiego, Janusza Pasierba, Wacława Oszajcy (Katowice 2014), (Wy)czytaćświat z reportaży – wokółedukacji globalnej, w: Literatura i globalizacja (Siedlce 2017), Katedra – synagoga – meczet o (od)czytywaniu symboli religijnych na lekcji polskiego (Katowice 2016).

Bibliografia

Grigorova M., 2010, Mapa i ruch, czyli dialog nomadów i „taniec z mapami” na przykładzie książki Bieguni Olgi Tokarczuk w odniesieniu do twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, w: Cudak R red., Lite-ratura polska w świecie. Obecności, t. III, Katowice, s. 43.

Pobrania

Opublikowane

2020-07-11

Jak cytować

Hajduk-Gawron, W., & Ochwat, M. (2020). Migracje i ich konsekwencje. Prescriptum. Postscriptum Polonistyczne, 24(2), 9–14. Pobrano z https://trrest.vot.pl/ojsus/index.php/PPol/article/view/9384