Aksjologiczny potencjał terminologii astrologicznej

Autor

DOI:

https://doi.org/10.31261/pr.14349

Słowa kluczowe:

astrologia, horoskop, Narodowy Korpus Języka Rosyjskiego, znaczenie emotywne

Abstrakt

W centrum zainteresowania niniejszego opracowania znajduje się aksjologiczny aspekt zjawisk językowych, który jest ściśle powiązany nie tylko z semantyką, ale także z pragmatyką jednostek leksykalnych oraz towarzyszących mu czynników językowych i kulturowych. Materiał przedstawiony w artykule z zakresu terminologii astrologicznej wskazuje, że jednostki leksykalne, takie jak horoskop i astrologia, mają podobną dynamikę częstotliwości używania. Ponadto w analizowanym okresie (od końca XX do początku XXI wieku) dominuje negatywna ocena związana z omawianymi pojęciami, co można uznać za dowód ironicznego stosunku do leksykalno-semantycznej jako całości. Do przeprowadzenia badań zostały wykorzystanie dane z Korpusu Narodowego Języka Rosyjskiego; fragmenty tekstu zostały wyodrębnione z korpusu za pomocą analizy całościowej, co wpłynęło na obiektywność badań, a także wykorzystanie elementów analizy statystycznej opartej na danych ilościowych. Procedura badawcza obejmowała (1) analizę fragmentów tekstu zawierających ww. jednostki leksykalne; (2) analizę korelacji między jednostkami leksykalnymi oraz ich oceną (pozytywną/negatywną/neutralną).

Biogram autora

Yerol Turashbek - Al Farabi Kazakh National University

Doktorant na Kazachskim Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Abaja, starszy wykładowca na Kazachskim Uniwersytecie Narodowym im. Al-Farabiego.
Zainteresowania naukowe: semantyka leksykalna (w szczególności ewolucja słownictwa z grupy leksykalno-semantycznej „astrologia”), zapożyczenia leksykalne (anglicyzmy w języku rosyjskim).

Opublikowane

2023-06-11

Jak cytować

Turashbek, Y. (2023). Aksjologiczny potencjał terminologii astrologicznej. Przegląd Rusycystyczny, (2 (182), 233–245. https://doi.org/10.31261/pr.14349