Wyrwane z pamięci małego zesłańca (1940–1946).

Świadectwo po latach

Autor

DOI:

https://doi.org/10.31261/pr.17434

Słowa kluczowe:

wspomnienia, świadectwo, Syberia, zesłanie, XX wiek

Abstrakt

Tekst zawiera świadectwo Stanisława Majdańskiego, będące zarówno wspomnieniami małego zesłańca, jak i opowieścią oraz refleksjami dorosłego już człowieka. Urodzony w 1935 roku, jako 5-letnie dziecko trafił w 1940 r. na zsyłkę syberyjską po aresztowaniu przez NKWD. Wspomnienia zostąły opracowane przez prof. Eugeniusza Niebelskiego, z minimalną ingerencją redakcyjną w celu zachowania dokumentacyjnej i historycznej wartości.

Biogramy autorów

Eugeniusz Niebelski - Katolicki Uniwersytet Lubelski

Prof. dr hab., historyk, kierownik Katedry Historii XIX wieku w Instytucie Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii społeczno-politycznej XIX wieku, ziem polskich zaboru rosyjskiego, ideach i programach politycznych, powstaniach narodowych, historii Kościoła katolickiego, losach polskich zesłańców na Syberii, dziejach Rosji oraz biografistyce. Jest członkiem wielu organizacji naukowych, takich jak PTH, TN KUL, KH PAN (gdzie obecnie pełni funkcję przewodniczącego), Komisja Badań nad Historią Syberii Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, oraz Rada Naukowa PSB.

Do jego ważniejszych publikacji należą między innymi: Dziewiętnastowieczne dzieje Bogdanowiczów z Nadrybia. Listy z zesłania Jana i Marceliny (2005), Nieprzejednani wrogowie Rosji. Duchowieństwo lubelskie i podlaskie w powstaniu 1863 roku i na zesłaniu (2008), Lubelscy i podlascy duchowni – uczestnicy powstania 1863 roku. Słownik biograficzny (2011), Syberyjskie losy księży zesłańców 1863 roku (2011).

Stanisław Majdański - Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dr, filozof, wykładowca akademicki, wieloletni pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego zainteresowania naukowe obejmowały zagadnienia (meta)logiki i (meta)filozofii, w tym podstawy i zastosowania logiki i filozofii, podstawy filozoficzne logiki i logiczne filozofii, semiotykę, zwłaszcza pragmatykę, metodologię nauk, a zwłaszcza filozofię klasyczną oraz etykę. Był członkiem wielu organizacji naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Filozoficzne oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Filozofii Religii.

Autor wielu publikacji naukowych, m.in.: Problemy asercji zdaniowej. Szkice pragmatyczne (Lublin 1972), Ani scjentyzm, ani fideizm: u progu nowoczesnej syntezy filozoficznej, czyli Jana Franciszka Drewnowskiego program precyzacji filozofii klasycznej (1996), Ethicae loci naturales. Wybrane uwagi i refleksje metaetyczne (2005), Teologia – próba metodologiczno-epistemologicznej charakterystyki (2006, z A. Bronkiem), Nota o potrzebie uniwersyteckiego naukoznawstwa i nie tylko (z refleksji metanaukoznawczych) (2007), Racjonalność i nauka – w optyce metafilozoficznej (2008), O potrzebie naukoznawstwa – z myślą o rozwoju badań i studiów (w nawiązaniu do polskiej tradycji) (2008), Szkic o logice ogólnej i usługowej, czyli o zespole dyscyplin logicznych (2008).

Pobrania

Opublikowane

2024-08-13

Jak cytować

Niebelski, E., & Majdański, S. (2024). Wyrwane z pamięci małego zesłańca (1940–1946).: Świadectwo po latach. Przegląd Rusycystyczny, (3 (187), 200–224. https://doi.org/10.31261/pr.17434