Eschatologiczny charakter pamięci w prozie Władimira Szarowa

Autor

DOI:

https://doi.org/10.31261/pr.7870

Słowa kluczowe:

pamięć, nieśmiertelność, tekst, Szarow

Abstrakt

Celem artykułu jest analiza kategorii pamięci w najbardziej znanych powieściach Władimira Szarowa: Próby (1992), Przed i podczas (1992), Stara dziewczynka (1998), Wskrzeszenie Łazarza (2002) oraz Bądźcie jak dzieci (2008). Jak się okazuje, Szarow opisuje rzeczywistość, w której poprzez przenoszenie osobistych wspomnień, skrystalizowanych w tekst i przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez wieczność, można przedłużyć życie jednostki właściwie do nieśmiertelności. Od papierowego pamiętnika, zawierającego wszystkie najmniejsze szczegóły z czyjegoś doświadczenia życiowego w porządku chronologicznym, po protokoły przesłuchań, przechowywane w archiwach NKWD: tekst staje się w powieściach Szarowa najważniejszym repozytorium pamięci, dzięki któremu staje się możliwe nie tylko „wskrzeszenie”, ale także przeżycie wszystkiego na nowo. Dlatego w pracach Szarowa daje się dostrzec znaczenie komponentu eschatologicznego: pamięć można utożsamiać z nieśmiertelnością, a zapomnienie — ze śmiercią. 

Biogram autora

Filippo Camagni - Uniwersytet Jagielloński. Wydział Filologiczny. Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej

Filippo Camagni, magister, doktorant w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Literatury Rosyjskiej XX i XXI wieku. Zainteresowania naukowe: życie, śmierć i nieśmiertelność jako problemy ontologiczne w literaturze rosyjskiej ХХІ wieku. Wybrane publikacje: Анабасис в романе Михаила Шишкина Венерин волос, w: A. Skotnicka, J. Świeży (red.), Знаковые имена современной русской литературы: Михаил Шишкин,: Wydawnictwo «scriptum», Kraków 2017; Человеческое бессмертие в романе Евгения ВодолазкинаАвиатор, E. Tyszkowska-Kasprzak (red.), Slavica Wratislaviensia CLXVII — Wielkie tematy kultury w literaturach słowiańskich — Tanatos, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2018; Образ кладбища в прозе Евгения Водолазкина, w: A. Skotnicka, J. Świeży (red.), Знаковые имена современной русской литературы: Евгений Водолазкин, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019.

Pobrania

Opublikowane

2020-05-26

Jak cytować

Camagni, F. (2020). Eschatologiczny charakter pamięci w prozie Władimira Szarowa. Przegląd Rusycystyczny, (3 (171). https://doi.org/10.31261/pr.7870