Powieść "В Советском Союзе не было аддерола" Olgi Breininger z perspektywy autofikcji

Autor

DOI:

https://doi.org/10.31261/pr.7886

Słowa kluczowe:

Olga Breininger, autofikcja, autokreacja, tożsamość, perfekcjonizm

Abstrakt

Celem artykułu jest analiza powieści Olgi Breininger jako pola konstruowania tożsamości autorki.  Metodologiczny fundament dociekań stanowi kategoria autofikcji, rozumiana jako narzędzie samopoznania i autokreacji. Analizę materiału literackiego osadzono w kontekście pozaliterackiej działalności autorki, która pojmowana jest nie jako pewna informacja biograficzna, lecz kolejna, obok twórczości, platforma konstruowania siebie. Interpretacja powieści koncentruje się na protagonistce, doświadczającej kryzysu tożsamości, spowodowanego chronicznym perfekcjonizmem i poczuciem wykorzenienia. Rozważania dotyczą, między innymi, dokonywanych przez bohaterkę operacji pamięci, które odgrywają kluczową rolę w zrozumieniu odczuwanego chaosu egzystencji. Za istotny zabieg literacki uznano konstruowanie narracji jako głosu pokolenia, co wolno rozumieć jako próbę przezwyciężenia poczucia samotności.

Biogram autora

Anna Stryjakowska - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Anna Stryjakowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W kręgu jej zainteresowań naukowych sytuuje się najnowsza proza rosyjska oraz zagadnienie postironii w literaturze i kulturze. Pracuje nad monografią poświęconą dystopijnym powieściom Władimira Sorokina. Jej najważniejsze publikacje to monografia Ponowoczesna tożsamość „Europy Wschodniej” w wybranych utworach Wiktora Jerofiejewa i Andrzeja Stasiuka oraz artykuł Nostalgia za klasyką w powieści "Manaraga" Władimira Sorokina.

Pobrania

Opublikowane

2020-05-26

Jak cytować

Stryjakowska, A. (2020). Powieść "В Советском Союзе не было аддерола" Olgi Breininger z perspektywy autofikcji. Przegląd Rusycystyczny, (3 (171). https://doi.org/10.31261/pr.7886