Czarna dziura (Siergiej Lebiediew "Granica zapomnienia")

Autor

DOI:

https://doi.org/10.31261/pr.7893

Słowa kluczowe:

Siergiej Lebiediew, Granica zapomnienia, postpamięć, trauma, łagier

Abstrakt

Powieść Siergieja Lebiediewa Granica zapomnienia (Предел забвения, 2010) wpisuje się w nurt (niezwykle istotny z punktu widzenia literatury postpamięci) tzw. powieści rodzinnej/generacyjnej. Na przykładzie historii bohatera-narratora próbującego odkryć prawdziwą tożsamość przyszywanego dziadka, Lebiediew pokazuje, że trudna i nieprzepracowana pamięć - to temat wciąż żywy, bo nadal w większości współczesnych rodzin rosyjskich przemilcza się niewygodne fakty z biografii krewnych (bądź w ogóle usuwa się ich z genealogii) w imię odgórnego nakazu tabuizacji błędów i traum. Wskazuje, że odgórne przyzwolenie, a nawet opresyjny nacisk na niepamięć stwarza wyrwę w świadomości najmłodszego pokolenia i jednocześnie utrwala tzw. świadomość represyjną. w tym kontekście podstawowym problemem jest kondycja narodu rosyjskiego w obliczu świadomego wyparcia ze świadomości części własnej historii.

Biogram autora

ALEKSANDRA MARIA ZYWERT - UAM

Dr hab., profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu; pracuje w Zakładzie Literatury Rosyjskiej w Instytucie Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej. Zainteresowania naukowe – współczesna literatura rosyjska, literatura trzeciej fali emigracji rosyjskiej. Autorka książek: Романы Бориса Пильняка 20-х годов, Poznań 2001; Pisarstwo Władimira Wojnowicza, Poznań 2012 oraz licznych artykułów w czasopismach i monografiach naukowych.

Kontakt: olazywert@o2.pl

ORCID: 0000-0002-9922-6717

Pobrania

Opublikowane

2020-05-26

Jak cytować

ZYWERT, A. M. (2020). Czarna dziura (Siergiej Lebiediew "Granica zapomnienia"). Przegląd Rusycystyczny, (3 (171). https://doi.org/10.31261/pr.7893