Narodziny demokracji w Grecji klasycznej w czasach reform Klejstenesa i Peryklesa

Autor

  • Tomasz Słupik Wydział Nauk Społecznych Uniwersytet Śląski w Katowicach

Abstrakt

Abstrakt: Narodziny demokracji w Grecji klasycznej w czasach reform Klejstenesa i Peryklesa

Autor artykułu koncentruje się na fundamentalnym problemie, z jakim historycy idei zmagają się od przynajmniej stu lat — tzn. jakie przyczyny sprawiły, że w Grecji, a konkretnie w Atenach, narodziła się demokracja. Oczywiście autor nie ma ambicji odpowiedzieć wyczerpująco na tak sformułowane pytanie. Jest to tylko wprowadzenie do dyskusji. Skromna próba zmierzenia się z problemem, którym filozofowie polityki interesują się od ponad dwóch tysiącleci.

Słowa klucze: polityka, demokracja, polis, Perykles, Klejstenes.

 

Abstract: The birth of democracy in classical Greece in the days of the reforms of Klejstenes and Pericles

Author of this article concentrates on fundamental problem, the historians have been trying to cope with for many years. That means: what caused that democracy had been born in Greece, specifically in Athens. Of course the author has no ambitions to answer exhaustively all these questions. This is only introduction to discussion. The humble attempt to face the problem, the philosophy has been facing for over 2500 years.

Key words: politics, democracy, polis, Perykles, Klejstenes.

Biogram autora

Tomasz Słupik - Wydział Nauk Społecznych Uniwersytet Śląski w Katowicach

dr, politolog, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się historią idei, ze szczególnym uwzględnieniem epoki nowożytnej oraz rosyjskiej myśli społeczno-politycznej XIX i XX wieku. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych jest przede wszystkim filozofia polityczna. Znawca historii, kultury i współczesnych stosunków narodowościowych na Górnym Śląsku. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych z tej dziedziny. W tym między innymi: Wyznania Górnoślązaka czyli sięgnąć niemożliwego. W: Wokół tożsamości regionalnej. Zagłębie Dąbrowskie i jego sąsiedzi. Red. W. Wojtasik, M. Kaczmarczyk. Sosnowiec 2008 oraz Narody i nacjonalizm na Górnym Śląsku w XX wieku. W: Kulturowe determinanty nacjonalizmu. Red. M. Jeziński. Toruń 2008. Artykuły z zakresu historii idei to: Filozofia polityki a ponowoczesność. W: Szkice o państwie i polityce. Red. Sz. Kurek, M. Migalski. Katowice 1998; Michel Foucault — filozof wykluczenia. W: Szkice o państwie i polityce. [Red. T. Słupik, M. Gacek, J.P. Nowicki] Katowice 2000; Krótka historia idei populizmu. W: Populizm. Red. M. Migalski. Katowice 2005; Alexis de Tocqueville a nowoczesne rozumienie pojęcia wolności u Hannah Arendt. W: Kultura współczesna w poszukiwaniu wolności. Filozofia, polityka i religia w trosce o wolność. Red. M. Szulakiewicz. Toruń 2007. Współautor (wraz z M. Myśliwiec) badań na temat aktywności politycznej mieszkańców województwa śląskiego w latach 2009 i 2010. Współredaktor książki (wraz z W. Kautem i A. Turoń) poświęconej problematyce sprawiedliwości zatytułowanej Sprawiedliwość w kulturze europejskiej. Katowice 2011, oraz tomu (wraz z S. Górką i G. Szewczykiem) poświęconego liberalizmowi zatytułowanego: Oblicza wolności od klasycznego liberalizmu do libertarianizm. Katowice 2012. Organizator ogólnopolskich konferencji naukowych dotyczących problematyki współczesnych doktryn politycznych, w tym liberalizmu („Aktualność wolności. Od klasycznego liberalizmu do libertarianizmu”, Katowice 2008), a także na idei decentralizacji, samorządności i autonomii („Tradycje samorządności i parlamentaryzmu na Górnym Śląsku”. Katowice 2008).

Bibliografia

Dahl R.A.: O demokracji. Przeł. M. Król. Kraków 2000.

Davies J.K.: Demokracja w Grecji klasycznej. Przeł. G. Muszyński. Warszawa 2003.

Held D.: Modele demokracji. Przeł. W. Nowicki. Kraków 2010.

Meier Ch.: Powstanie polityczności u Greków. Przeł. M.A. Cichocki. Warszawa 2012.

Snell B.: Odkrycie ducha. Przeł. A. Onysymow. Warszawa 2009.

Vernant J.-P.: Mit i religia w Grecji starożytnej. Przeł. K. Środa. Warszawa 1998.

Pobrania

Jak cytować

Słupik, T. (2018). Narodziny demokracji w Grecji klasycznej w czasach reform Klejstenesa i Peryklesa. Studia Politicae Universitatis Silesiensis, 19. Pobrano z https://trrest.vot.pl/ojsus/index.php/SPUS/article/view/6311

Numer

Dział

Teoria polityki i myśl polityczna