Чи досягла мети масова депортація: cвідки Єгови Львівської області УРСР після операції «Північ» («Трійка») у 1951–1955 роках
[Czy masowa deportacja osiągnęła swój cel: świadkowie Jehowy obwodu lwowskiego Ukraińskiej SRR po operacji „Północ” („Trojka”) w latach 1951–1955]
DOI:
https://doi.org/10.31261/WSN.2024.24.09Słowa kluczowe:
świadkowie Jehowy, operacja „Północ”, Ukraińska SRR, Związek RadzieckiAbstrakt
W artykule omówiono transformacje, jakie przeszła ukraińska społeczność Świadków Jehowy po akcji deportacyjnej „Północ” (lub „Trójka”) w latach 1951-1955, na przykładzie wspólnoty wyznaniowej obwodu lwowskiego Ukraińskiej SRR. Zmiany strukturalne, które nastąpiły wskutek deportacji większości rodzin wierzących na północny wschód Związku Radzieckiego oraz wskutek aresztowania mężczyzn pełniących funkcje przywódcze i kultowe w wyznaniu, doprowadziły do wielu zmian w praktykach religijnych, do komplikacji przywództwa społeczności, ograniczyły zakres pracy i skomplikowały działalność wydawniczą, ale nie powstrzymały działalności Świadków Jehowy w regionie. Przeanalizowane materiały archiwalne MGB i KGB zawierają informacje i dane o operacjach specjalnych, planach i działaniach państwa w celu zwalczania podziemia religijnego Świadków Jehowy, o agenturalnej pracy, o próbach uzasadnienia polityki represyjnej sowieckiego reżimu totalitarnego. W wyniku eksmisji wyznanie Świadków Jehowy nie zniknęło w obwodzie lwowskim, a plan przechwycenia przywództwa wspólnoty się nie powiódł. Zwolennikom grupy religijnej udało się samodzielnie zorganizować i opracować strategie przetrwania w podziemiu religijnym.
Bibliografia
Yearbook of Jehovah’s Witnesses, Brooklyn 1994.
Історія Свідків Єгови (архіви КДБ), упоряд. і авт. комент. К. Бережко, Феодосія 2012.
По решению правительства Союза ССР, упоряд. і авт. комент. Н. Бугай, А. Гонова, Нальчик 2008.
Сталин и МГБ СССР. Март 1946 – март 1953: Документы высших органов партийной и государственной власти, упоряд. і авт. комент. В. Хаустов, В. Наумов, Н. Плотникова, Москва 2007.
Трудные страницы истории Молдовы. 1940–1950-е гг., упоряд. і авт. комент. В. Пасат, Москва 1994.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).