Źródła finansowania działalności związkowej
DOI:
https://doi.org/10.31261/zpppips.2024.22.01Słowa kluczowe:
zatrudnienie, dyskryminacja, przyczyny dyskryminacji, ochrona pracowników,, odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcyAbstrakt
Ustawa o związkach zawodowych nie wskazuje wszystkich źródeł pozyskiwania środków wewnętrznych i zewnętrznych finansowania związków zawodowych. Są to w szczególności: składki członkowskie, darowizny od osób trzecich czy dochody z działalności gospodarczej prowadzonej przez związek. Trudno nie zauważyć de lege lata problemów związanych z uprawnieniami związków zawodowych i ich przyszłą rolą w obszarze stosunków pracy na gruncie aktualnych przepisów ustawy o związkach zawodowych dotyczących funkcjonowania tych związków, m.in. w kwestii finansowania ich działalności. Niewątpliwie obecny model finansowania przedstawicielstw pracowniczych daleki jest od doskonałości. Ze względu na przypadki nadużywania art. 24 ustawy o związkach zawodowych należy w szczególności postulować zmianę obecnego modelu, w którym związki zawodowe samodzielnie korzystają z własnej osobowości prawnej przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
Bibliografia
Baran K.W., w: Zbiorowe prawo pracy. Komentarz. Red. K.W. Baran. Wolters Kluwer SA, Warszawa 2016, s. 44–47, 193–195.
Boruta I., w: I. Boruta, Z. Góral, Z. Hajn: Komentarz do ustaw o związkach zawodowych, organizacjach pracodawców, zbiorowych sporach pracy. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 1992, s. 18–19.
Florek L.: Umowny charakter układu zbiorowego pracy. „Państwo i Prawo” 1997, nr 7, s. 15–29.
Gładoch M.: Dialog społeczny w zbiorowym prawie pracy. Wydawnictwo TNOIK, Toruń 2014.
Grzebyk P., w: P. Czarnecki, P. Grzebyk, A. Reda-Ciszewska, B. Surdykowska: Ustawa o związkach zawodowych. Komentarz praktyczny z orzecznictwem. C.H.Beck, Warszawa 2021, s. 17–27.
Hajn Z.: Zbiorowe prawo pracy. Zarys systemu. Wolters Kluwer Polska SA, Warszawa 2013.
Heropolitańska I., w: I. Heropolitańska, A. Nierodka, T. Zdziarski: Kredyty, pożyczki i gwarancje bankowe. Wolters Kluwer Polska SA, Warszawa 2020, s. 209–211.
Hus K.: Finansowanie działalności związków zawodowych i pozazwiązkowych przedstawicielstw pracowników w Polsce. W: Zbiorowe prawo zatrudnienia. Red. J. Stelina, J. Szmit. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Warszawa 2018, s. 219–236.
Jończyk J.: Zatrudnienie i ubezpieczenie społeczne (zagadnienia prawne). „Praca i Zabezpieczenie Społeczne” 2017, nr 4, s. 2–6.
Książek D., w: Zbiorowe prawo pracy. Komentarz. Red. K.W. Baran. Wolters Kluwer SA, Warszawa 2016, s. 118–120.
Latos-Miłkowska M.: Telepraca jako sposób upowszechniania zatrudnienia. W: Prawo pracy a bezrobocie. Red. L. Florek, M. Latos-Miłkowska. Polskie Wydawnictwa Profesjonalne Sp. z o.o., Warszawa 2003, s. 60–73.
Liszcz T.: Aksjologiczne podstawy prawa pracy. Zarys problematyki. Wydawnictwo UMCS, Warszawa 2018.
Niedbała Z.: Negatywna wolność związkowa a zasada niedyskryminacji w zbiorowych stosunkach pracy. W: Prawo wobec dyskryminacji w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Red. Z. Niedbała. Difin SA, Warszawa 2011, s. 205–218.
Orłowski G., w: Zbiorowe prawo pracy. Komentarz. Red. K. Walczak, J. Wratny. C.H.Beck, Warszawa 2009, s. 42–43.
Piątkowski J.: Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej. Wydawnictwo TNOIK, Toruń 2008.
Pisarczyk Ł.: Reforma zbiorowego prawa pracy. Próba kodyfikacji a nowelizacja przepisów zbiorowego prawa pracy. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Warszawa 2019.
Sierocka I.: Odpowiedzialność prawna przedstawicieli pracowników za działania wobec pracodawcy. W: Demokracja w zakładzie pracy. Zagadnienia prawne. Red. Z. Hajn, M. Kurzynoga. Wolters Kluwer Polska SA, Warszawa 2017, s. 181–196.
Szewczyk H.: Rola związków zawodowych we wspieraniu whistleblowingu w zakładzie pracy. W: Między ideowością a pragmatyzmem – tworzenie, wykładnia i stosowanie prawa. Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Małgorzacie Gersdorf. Red. K. Rączka i in. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Warszawa 2022, s. 902–913.
Szewczyk H.: Zakaz dyskryminacji jako gwarancja prawa wolności związkowych w świetle art. 3 ustawy o związkach zawodowych. „Państwo i Prawo” 2021, nr 5, s. 73–90.
Tlatlik J.: Zakaz dyskryminacji na etapie nawiązywania stosunku pracy. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Warszawa 2022.
Żołyński J.: Pracodawca a związki zawodowe. Wybrane problemy zbiorowego prawa pracy. Zagadnienia prawne w pytaniach i odpowiedziach. Wzory pism. Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2011.
Żołyński J.: Ustawa o związkach zawodowych. Komentarz. OpenLex 2014 [dostęp: 17.03.2023].
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).