Dialog społeczny w służbie cywilnej
DOI:
https://doi.org/10.31261/zpppips.2024.22.04Słowa kluczowe:
dialog społeczny, służba cywilna, administracja publiczna, związki zawodowe, rokowania zbioroweAbstrakt
Korpus służby cywilnej tworzą osoby zatrudnione na stanowiskach urzędniczych w urzędach administracji rządowej. Jest to zatem grupa zawodowa pozostająca w bardzo ścisłym związku z państwem, które na mocy art. 20 konstytucji powinno urzeczywistniać m.in.: solidarność, dialog i współpracę partnerów społecznych. W niniejszym artykule przeanalizowano, na ile zadanie to jest realizowane właśnie w stosunku do służby cywilnej, czyli w płaszczyźnie, na której rola państwa nie ogranicza się wyłącznie do bycia prawodawcą, ale występuje ono także w charakterze pracodawcy rzeczywistego
Bibliografia
Ciechanowicz-McLean J., Nyka M.: Partycypacja społeczna w ochronie środowiska jako instrument społecznej gospodarki rynkowej. „Gdańskie Studia Prawnicze” 2017, T. 37: Społeczna gospodarka rynkowa, s. 229–242.
Dobaczewska A.: Dialog społeczny w społecznej gospodarce rynkowej. „Gdańskie Studia Prawnicze” 2017, T. 37: Społeczna gospodarka rynkowa, s. 243–258.
Florek L.: Indywidualne a zbiorowe prawo pracy – związki i podziały. W: Indywidualne a zbiorowe prawo pracy. Red. L. Florek. Wolters Kluwer, Warszawa 2007, s. 13–22.
Garlicki L., Zubik M., w: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz. T. 1. Red. L. Garlicki, M. Zubik. Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2016, s. 513–532.
Guza Ł.: Zatrzymanie, lustracja, odwołania. Kryzysy pogrążają Radę Dialogu. https://businessinsider.com.pl/prawo/praca/kryzys-w-radzie-dialogu-spolecznego-po-zatrzymaniu-wituckiego-projekt-zmian/z0lk3j9 [dostęp: 02.03.2024].
Przełomowe rozwiązania dla pracowników w wyniku porozumienia z NSZZ „Solidarność”. https://www.gov.pl/web/premier/przelomowe-rozwiazania-dla-pracownikow-w-wyniku-porozumienia-z-nszz-solidarnosc [dostęp: 02.03.2024].
Raczkowski M.: Grupa spółek w świetle prawa pracy. Koncepcja prawodawców powiązanych. Wolters Kluwer, Warszawa 2019.
Sanetra W.: Konstytucyjne prawo do rokowań. „Praca i Zabezpieczenie Społeczne” 1998, nr 12, s. 3–9.
Sprawozdanie Szefa Służby Cywilnej o stanie służby cywilnej i o realizacji zadań tej służby w 2022 roku. https://www.gov.pl/web/sluzbacywilna/sprawozdaniessc [dostęp: 02.03.2024].
Stelina J.: Zbiorowe prawo pracy. W: Prawo pracy. Red. J. Stelina. C.H.Beck, Warszawa 2023, s. 452–478.
Szewczyk H.: Stosunki pracy w służbie cywilnej. Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2010.
Szmit J.: Państwo wobec pracowników administracji rządowej – uwagi na tle ustawy antykryzysowej (tzw. tarczy antykryzysowej). „Państwo i Prawo” 2020, nr 12, s. 92–106.
Szmit J.: Rodzaje dialogu zakładowego. W: Zakładowy dialog społeczny. Red. J. Stelina. Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2014, s. 320–331.
Tuleja P., w: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz. Red. P. Tuleja. Wolters Kluwer, Warszawa 2023, s. 90–92.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).