Pojęcie wydobywania kopalin ze złóż w kontekście prawa wodnego

Autor

DOI:

https://doi.org/10.31261/PPGOS.2020.01-02.09

Słowa kluczowe:

mineral, deposit of minerals, extraction, special use of waters, surface waters

Abstrakt

W ostatnim numerze „Prawnych Problemów Górnictwa i Ochrony Środowiska” Sebastian Wójcik-Jackowski w interesujący sposób zajął się problematyką podwójnej reglamentacji przez przepisy ustaw z dnia 9 czerwca 2011 r. — Prawo geologiczne i górnicze oraz z dnia 20 lipca 2017 r. — Prawo wodne działalności polegającej na wydobywaniu z wód powierzchniowych kamieni, żwiru, piasku i innych materiałów, dalej dla uproszczenia określanych także jako kruszywa. Działalność ta może być mianowicie postrzegana zarówno jako wydobywanie kopalin ze złóż w rozumieniu pierwszej z powołanych ustaw, która podlega przewidzianym przez nią wymogom, m.in. łączącym się z obowiązkiem uzyskania
koncesji, jak i jako korzystanie z wód, mogące wymagać pozwolenia wodnoprawnego. S. Wójcik-Jackowski już w punkcie wyjścia swoich rozważań nawiązał zarazem do wcześniejszego artykułu, jaki ukazał się na ten temat na łamach PPGiOŚ, podając w wątpliwość przyjęte w nim założenie, że kruszywa stanowią złoże kopaliny. Podsumowując natomiast swój wywód, przyznał, że zagadnienie pozostaje nadal otwarte, co można potraktować jako zaproszenie do dalszej dyskusji i do jej kontynuacji w kolejnym opracowaniu, składającym się już przez to na cykl publikacji naświetlających zagadnienie z różnych perspektyw i wyodrębniających się w zwarty wątek tematyczny, jaki Czytelnik PPGiOŚ mógłby prześledzić. Stanowisko S. Wójcika-Jackowskiego, które nie budzi zastrzeżeń, zwłaszcza jeśli chodzi o analizę przepisów Prawa wodnego i specjalistycznych
kwestii hydrologicznych, skłania zaś do dalszych refleksji, szczególnie z punktu widzenia Prawa geologicznego i górniczego. Refleksje te, ze względu na przedstawioną tezę wyjściową, negującą — jak się okaże, w przeważającym stopniu słusznie — uznanie materiałów wydobytych z wód za złoża kopalin, muszą mieć charakter głównie terminologiczny i koncentrować się na wyjaśnieniu treści i zakresu pojęć, które w istocie mają zasadnicze znaczenie dla zastosowania do określonej działalności przepisów Prawa geologicznego i górniczego regulujących wydobycie kopalin ze złóż. Zależy to bowiem od ustalenia po pierwsze, że przedmiotem działalności jest kopalina, po drugie że kopalina znajduje się w złożu i po trzecie — że działalność polega na wydobyciu. Dopiero wówczas można też rozstrzygać ewentualną kolizję pomiędzy Prawem geologicznym i górniczym a Prawem wodnym, która wchodzi przecież w rachubę jedynie wtedy, gdy dany stan faktyczny wyczerpuje hipotezy przepisów zamieszczonych
w obu tych aktach prawnych. Problem zbiegu tych przepisów w rozpatrywanej materii powstaje wszak, gdy jedna działalność może być kwalifikowana jednocześnie jako korzystanie z wód i wydobywanie kopalin ze złóż. W opracowaniu zostaną omówione trzy przywołane wyżej pojęcia, z niezbędnym uwzględnieniem Prawa wodnego. Wcześniej jednak, tytułem krótkiego wprowadzenia merytorycznego, przedstawienia wymaga problem, który S. Wójcik-Jackowski zamierzał rozstrzygnąć, i wcześniejsze próby podejmowane w doktrynie w tym zakresie. Pozwoli to ocenić, czy i w jakim stopniu problem ten został rozwiązany.

Bibliografia

Agopszowicz A.: Prawo wydobywania kopalin. „Ruch Prawniczy Ekonomiczny i Społeczny” 1966, nr 3, s. 21—45.

Agopszowicz A.: Zarys systemu prawnego górnictwa. Katowice 1986.

Dobrowolski G., Lipiński A., Mikosz R., Radecki G.: Gospodarowanie geologicznymi zasobami środowiska w świetle zasady zrównoważonego rozwoju. Zagadnienia prawne. Katowice 2018.

Gniewek E.: W kwestii statusu prawnorzeczowego powierzchniowych wód płynących i współwystępujących elementów naturalnych środowiska wodnego. „Acta Universitatis Wratislaviensis No 814 — Przegląd Prawa i Administracji” 1990, nr 21, s. 79—93.

Iwański Ł.: Wybrane aspekty wydobywania kruszywa naturalnego ze złóż zlokalizowanych na lub pod dnem akwenów na śródlądowych wodach powierzchniowych. W: Prawne aspekty gospodarowania zasobami środowiska. Korzystanie z zasobów środowiska. Red. K. Karpus, B. Rakoczy, M. Szalewska. Toruń 2014, s. 169—185.

Lipiński A.: Komentarz do art. 6—9 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. „Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2017, nr 1, s. 11—31.

Lipiński A.: Plan ruchu zakładu górniczego jako instrument ochrony środowiska. W: Administracja a środowisko. Prace dedykowane prof. zw. dr. hab. Markowi Górskiemu z okazji jubileuszu 45-lecia pracy naukowej. Red. A. Barczak, P. Korzeniowski. Szczecin 2018, s. 217—235.

Lipiński A.: Prawne podstawy geologii i górnictwa. Warszawa 2019.

Lipiński A.: Użytkowanie górnicze. Kraków 1996.

Lipiński A.: Własność złóż kopalin. „Studia Cywilistyczne” 1977, T. 28, s. 175—200.

Lipiński A.: Z problematyki nielegalnego wydobywania kopalin. W: Prawne aspekty gospodarowania zasobami środowiska. Korzystanie z zasobów środowiska. Red. K. Karpus, B. Rakoczy, M. Szalewska. Toruń 2014, s. 259—270.

Lipiński A., Mikosz R.: Ustawa prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Warszawa 2003.

Marszelewski M., Marszelewski W.: Jezioro Rododzierz — przykłady wykluczających się rodzajów własności. „Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2014, nr 1, s. 103—119.

Marszelewski M., Marszelewski W.: Prawo powszechnego dostępu do wód publicznych i problemy z jego wykonywanie, ze szczególnym uwzględnieniem jezior. „Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2014, nr 4, s. 131—159.

Marszelewski M., Marszelewski W.: Problemy własności jezior w Polsce. „Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2013, nr 3, s. 29—45.

Płodowski T.: Prawo górnicze. Warszawa 1961.

Radecki G.: Opłata podwyższona za naruszenie warunków wydobywania piasków i żwirów na własne potrzeby. W: Prawne aspekty gospodarowania zasobami środowiska. Korzystanie z zasobów środowiska. Red. K. Karpus, B. Rakoczy, M. Szalewska. Toruń 2014, s. 291—311.

Radecki G.: Wydobywanie kopalin z wód powierzchniowych. „Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2018, nr 1—2, s. 97—111.

Rakoczy B.: Nabycie własności gruntu pokrytego wodami. „Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2015, nr 1, s. 9—22.

Rakoczy B.: Prawo własności gruntów pod wodami. „Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2014, nr 1, s. 121—135.

Rakoczy B.: Własność wód w prawie polskim. „Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2013, nr 1, s. 9—28.

Schwarz H.: Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. T. 1. Wrocław 2013.

System prawa prywatnego. T. 3: Prawo rzeczowe. Red. E. Gniewek. Warszawa 2013.

Wójcik-Jackowski S.: Wydobywanie kruszyw z łożyska wody płynącej. „Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2019, nr 2, s. 61—71.

Zrównoważony rozwój jako czynnik determinujący prawne podstawy zarządzania geologicznymi zasobami środowiska. Red. G. Dobrowolski. Katowice 2016.

Pobrania

Opublikowane

2020-12-30

Jak cytować

Radecki, G. (2020). Pojęcie wydobywania kopalin ze złóż w kontekście prawa wodnego. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (1-2), 127–141. https://doi.org/10.31261/PPGOS.2020.01-02.09

Numer

Dział

Artykuły