Prawny model postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Autor

DOI:

https://doi.org/10.31261/PPGOS.2020.01-02.10

Słowa kluczowe:

Electrical and Electronic Equipment, Waste of Electrical and Electronic Equipment, Waste, Waste management, Waste treatment

Abstrakt

Niniejszy artykuł powstał w celu wyjaśnienia ogólnych zagadnień związanych z wprowadzaniem sprzętu elektrycznego i elektronicznego na rynek oraz dalszym postępowaniem, kwalifikowanym już jako odpad. Temat ten jest warty podjęcia z uwagi na ciągle rosnący popyt na sprzęt użytkowany w różnych dziedzinach życia człowieka oraz idącą za tym podaż, przejawiającą się poprzez szeroką dostępność i ilość wszelkich kategorii sprzętu. Istotne jest zatem, aby regulacje dotyczące sprzętu elektrycznego oraz wiążący się z nimi system gospodarowania były znane, a wątpliwości pojawiające się podczas stosowania tych regulacji, sukcesywnie wyjaśniane. Pierwszy merytoryczny rozdział pracy zawiera ogólny opis problemu, jakim jest rozwój technologii oraz idąca z nim w parze potrzeba wymiany urządzeń na takie, które odpowiadają najnowszym trendom technologicznym. W rozdziale drugim, zostało wyjaśnione pojęcie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na podstawie nieodzownej definicji odpadu, funkcjonującej w polskim porządku prawnym. W trzecim rozdziale omówiono regulacje dotyczące zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, obowiązujące na poziomie Unii Europejskiej. Czwarty rozdział zawiera charakterystykę krajowego systemu związanego ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym stworzoną na podstawie ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. W piątym rozdziale pomieszczono ocenę funkcjonującego w Polsce systemu związanego ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym, ze wskazaniem pozytywnych oraz negatywnych aspektów jego funkcjonowania. W ostatnim rozdziale zostały natomiast opisane koncepcje rozwoju obowiązującego systemu w zakresie dalszego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Artykuł powstał w głównej mierze na podstawie analizy treści stworzonych w ramach doktryny prawa ochrony środowiska i orzecznictwa oraz własnych spostrzeżeń formułowanych podczas analizy aktów prawnych. Stan prawny, w oparciu o który został sporządzony niniejszy artykuł, został przyjęty na dzień 3 lipca 2020 r.

Bibliografia

De Clercq O., Sponar M.: Development of Guidance on Extended Producer Responsibility (EPR). Final Report. European Commission — DG Environmen 2014.

Draniewicz B.: Pojęcie „odpadu” w prawie europejskim i prawie polskim — wybrane zagadnienia. „Prawo i Podatki UE” 2006, nr 3, s. 2—9.

Dubisz S.: Uniwersalny słownik języka polskiego. Warszawa 2003, s. 814.

Foks R., Styś T.: Rynek gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce. Perspektywa 2030. Warszawa, 2016.

Lew-Gliniecka K.: Pojęcie i rodzaje odpadów w prawie polskim. „Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2010, nr 2, s. 77—87.

Ochrona środowiska 2019. Red. W. Domańska. Warszawa, Główny Urząd Statystyczny, 2019, s. 166.

Prawo ochrony środowiska. Red. M. Górski. Warszawa 2014. s. 235—356.

Ustawa o odpadach. Komentarz. Red. J. Jerzmański. Wrocław 2002, s. 51 i n. Ustawa o odpadach. Komentarz. Red. B. Rakoczy. Warszawa 2013.

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Komentarz. Red. M. Duczmal. Warszawa 2009.

Źródła internetowe

Factsheets on the circular economy. https://ec.europa.eu/commission/publications/factsheets-circular-economy_pl [dostęp: 3.07.2020].

Gospodarka o obiegu zamkniętym. https://www.gov.pl/web/klimat/goz [dostęp: 3.07.2020].

Pobrania

Opublikowane

2020-12-30

Jak cytować

Wojtanek, M. (2020). Prawny model postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (1-2), 142–159. https://doi.org/10.31261/PPGOS.2020.01-02.10

Numer

Dział

Artykuły