Definicja lasu w ustawie o lasach

Autor

  • Jarosław Ptak

Słowa kluczowe:

forest definition, land property, forest management, forest production

Abstrakt

Las jest pojęciem trudnym do zdefiniowania na gruncie języka prawnego. W państwach członkowskich Unii Europejskiej uwzględnia się zarówno obszar w granicach od 0,05 ha do 2 ha jak również powierzchnię koron drzew od 10% do 30%. Definicja lasu w Polsce w znaczny sposób różni się od definicji lasu zawartej w unijnym prawodawstwie. Ustawa o lasach wprowadza cztery kryteria uznawania danego gruntu za las: kryterium przyrodnicze, przestrzenne, przeznaczenia do produkcji leśnej oraz związku z gospodarką leśną. Dla prawidłowej interpretacji definicji lasu ma znaczenie interpretacja kryteriów: wykorzystywania gruntu dla potrzeb gospodarki leśnej oraz jego przeznaczenia do produkcji leśnej. Istnieje konieczność nowelizacji ustawy o lasach w zakresie doprecyzowania definicji lasu. Ustawodawca winien także rozstrzygnąć problem dotyczący kwestii rodzaju upraw leśnych, rodzaju drzewostanu, które mogą zostać uznane za las. W nowej definicji lasu należy uwzględnić kwestię plantacji drzew szybko rosnących, choinek rozumianych jako oddzielny rodzaj lasów produkcyjnych oraz zagadnienie uznania gruntów za powierzchnię leśną w sytuacji, gdy grunt ten nie może służyć gospodarce leśnej.

Bibliografia

Bąkowski T.: Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Komentarz. Kraków 2004.

Geszprych M.: Identyfikacja lasu indywidualnego gospodarstwa leśnego w polskim systemie prawnym — uwagi de lege lata i de lege ferenda. „Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2011, nr 2.

Geszprych M.: Wpływ regulacji unijnych na kształtowanie gospodarki leśnej w lasach prywatnych w prawie polskim. „Kwartalnik Prawa Publicznego” 2008, nr 3—4.

Gruszecki K.: Przekwalifikowanie zadrzewienia na las. „Zieleń Miejska” 2011, nr 9.

Jaroszewicz B.: Różnorodność biologiczna lasów polskich. „Wszechświat” 2007, T. 8, nr 7—9.

Łaguna T.M., Witkowska-Dąbrowska M.: Ekonomiczne podstawy zarządzania środowiskiem i zasobami naturalnymi. Białystok 2005.

Marszałek T.: Nasze dziedzictwo leśne. Warszawa 1999.

Radecki W.: Interpretacje prawnicze. Zalesianie. „Ochrona Środowiska. Prawo i Polityka” 2004, nr 4.

Radecki W.: Ustawa o lasach. Komentarz. Warszawa 2006.

Radecki W.: Ustawa o lasach. Komentarz. Warszawa 2012.

Rakoczy B.: Ustawa o lasach. Komentarz. Warszawa 2011.

Rykowski K.: Kryteria i indykatory trwałego i zrównoważonego rozwoju lasów. Zarys problematyki i propozycje dla leśnictwa. Warszawa 1994.

Sztyk R.: Obrót nieruchomościami rolnymi de lege ferenda. „Rejent” 2006, nr 10.

Wi erzbowski B., Rakoczy B.: Prawo ochrony środowiska. Zagadnienia podstawowe. Warszawa 2010.

Pobrania

Opublikowane

2016-07-21

Jak cytować

Ptak, J. (2016). Definicja lasu w ustawie o lasach. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (1), 67–84. Pobrano z https://trrest.vot.pl/ojsus/index.php/ppgos/article/view/11231

Numer

Dział

Artykuły