Odpowiedzialność za szkody wyrządzone robotami geologicznymi niewymagającymi koncesji

Autor

  • Sebastian Wójcik-Jackowski

Słowa kluczowe:

roboty geologiczne, pojęcie szkody, zakład górniczy i jego ruch, projekt robót geologicznych, wykładnia prawa

Abstrakt

Tekst zawiera rozważania w przedmiocie odpowiedzialności za szkody wyrządzone robotami geologicznym nie wymagającymi koncesji. Autor ukazuje problemy związane z jej poniesieniem na podstawie Prawa geologicznego i górniczego, występujące wskutek tego, że w przypadku takich robót nie zawsze zespół urządzeń posiada status zakładu górniczego, a podejmowane działania nie są rozumiane jako jego ruch prowadzony przez przedsiębiorcę. Obiekcje budzi zwłaszcza użyty przez prawodawcę zabieg, w postaci wprowadzenia szeregu odesłań. Mają one w założeniu umożliwienie szerszego zastosowania reguł dotyczących szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego, co jednak zostało przeprowadzone w sposób niezbyt klarowny. Pojawiające się przy tym wątpliwości natury językowej, skłaniają do sięgnięcia do wykładni systemowej oraz historycznej, w celu ich eliminacji.

Bibliografia

Bogucki O.: Sposoby pojmowania „historyczności” wykładni Prawa. „Państwo i Prawo” 2015, z. 9

Choduń A.: Definicje legalne jako element semantycznego opisu wyrażeń językowych występujących w tekstach aktów normatywnych. W: Lingua iuris. Red. A. Mróz, A. Niewiadomski. Warszawa 2010.

Kaliński M.: Odpowiedzialność odszkodowawcza. W: System Prawa Prywatnego. T. 6: Prawozobowiązań — część ogólna. Red. A. Olejniczak. Warszawa 2014.

Kasprzyk R.: Podstawa roszczenia prewencyjnego. „Palestra” 1989, nr 3(375)

Lipiński A.: Komentarz do art. 6—9 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze.„Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2017, nr 1, s. 11—31.

Lipiński A., Mikosz R.: Ustawa prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Warszawa 2003.

Malewski J.: O zabezpieczeniu roszczeń i sposobie jego szacowania w górnictwie odkrywkowym.„Kwartalny Biuletyn Informacyjny Węgiel Brunatny” 2012, nr 4/81

Mikosz R.: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego. Kraków 2006.

Mikosz R.: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego w gruntach rolnych i leśnych. W: III Polski Kongres Górniczy. Konferencja Górnictwa i Środowiska.Wrocław 2015.

Mikosz R.: Skarb Państwa jako podmiot odpowiedzialny za szkody wyrządzone działalnością uregulowaną w ustawie Prawo geologiczne i górnicze. W: Sprawiedliwość ekologiczna w prawie i praktyce. Red. T. Bojar-Fijałkowski. Gdańsk 2016.

Rakoczy B.: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego. W: Prawna regulacja geologii i górnictwa w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wybrane zagadnienia.Red. G. Dobrowolski, G. Radecki. Katowice 2014.

Relidzyński P.: Dochodzenie roszczeń z tytułu szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego.„Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2015, nr 4

Wójcik-Jackowski S.: Węzłowe problemy prawne dotyczące pozyskiwania energii geotermalnej.„Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie” 2013, nr 5(225)

Zieliński M., Bogucki O., Choduń A., Czepita S., Kanarek B., Municzewski A.: Zintegrowanie polskich koncepcji wykładni prawa. „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”2009, z. 4

Pobrania

Opublikowane

2018-07-21

Jak cytować

Wójcik-Jackowski, S. (2018). Odpowiedzialność za szkody wyrządzone robotami geologicznymi niewymagającymi koncesji. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (1-2), 113–124. Pobrano z https://trrest.vot.pl/ojsus/index.php/ppgos/article/view/11257

Numer

Dział

Artykuły