„ZBIÓR Z WERONY” – OPIS I ZAWARTOŚĆ

Autor

Słowa kluczowe:

sakramentarz, Werona, zbiór liturgiczny, modlitwy euchologijne

Abstrakt

Księgi liturgiczne były i nadal są komponowane dla liturgii oraz z myślą o liturgicznym użyciu. Są one nieodzownym elementem celebracji liturgicznej. Teksty, które są w nich zawarte, stanowią integralną część każdego sprawowanego misterium. Księgę liturgiczną można również rozumieć w szerszym znaczeniu – jako dokument, który zawiera teksty liturgiczne. Z drugiej strony dokument jako taki nie jest używany w liturgii. Służy on jako zbiór modlitw, z których bogactwa czerpie Kościół w czasie celebracji sakramentów. Dla liturgii rzymskiej kluczowymi dokumentami są m.in. mowy św. Leona Wielkiego (440-460) i sakramentarze. W sakramentarzach biskup lub sprawujący liturgię kapłan znajdował teksty modlitw używanych podczas liturgii. Omawiany w artykule dokument ma charakter źródłowy dla tekstów liturgicznych. Mamy tu bowiem do czynienia ze zbiorem, który nie zawiera modlitw przewidzianych bezpośrednio do użycia w liturgii, ale jest bardziej kolekcją łacińskich oracji pochodzących z różnych okresów.

Bibliografia

Chavesse A., Le sacramentaire dit Leonien conservé par le Veronensis LXXXV, „Sacris Erudiri” 27 (1984).

Chupungco A.J., Handbook of Liturgical Studies: Introduction to the liturgy, Collegeville, Minnesota 1997.

Falsom C., I Libri liturgici romani, w: Scientia Liturgica. Introduzione alle Liturgia, t. I, red. A.J. Chupungco, Casale Monferrato 2003.

Lowe E.A., Codices Latini Antiquiores 4 (1947), nr 47.

Mohlberg L.O., Sacramentarium Veronense, Roma 1994.

Nadolski B., Liturgika, Liturgika fundamentalna, t. 1, Poznań 1989.

Nadolski B., Wprowadzenie do liturgii, Kraków 2004.

Nocent A., I libri liturgici, w: Anamnesis 2, La liturgia panoramastorico generale, Monteferrato 1978.

Żądło A., Eklezjologiczny wymiar kolekt Adwentu w Mszale Rzymskim Pawła VI. Studium lingwistyczno-teologiczne, Kraków 2002.

Pobrania

Opublikowane

2022-12-12

Jak cytować

Kreczmański, S. (2022). „ZBIÓR Z WERONY” – OPIS I ZAWARTOŚĆ. Studia Pastoralne, (18), 259–270. Pobrano z https://trrest.vot.pl/ojsus/index.php/sp/article/view/14956