Prawa państw europejskich kobiecym okiem widziane. Uwagi Teofili Konstancji z Radziwiłłów Morawskiej w diariuszu podróży z lat 1773—1774
DOI:
https://doi.org/10.31261/ZDP.2019.20.13Słowa kluczowe:
podróże, historia prawa, historia ustrojów państw, kontrole celne, wykonywanie karAbstrakt
Teofila Konstancja Morawska wywodziła się z potężnego litewskiego rodu książąt Radziwiłłów. Jej mężem był jednak stojący znacznie niżej w hierarchii społecznej szlachcic Ignacy Feliks Morawski. W 1773 r. Teofila Morawska wraz z niewielką grupą towarzyszących jej osób wyruszyła w podróż po Europie. Trasa tej podróży wiodła przez Prusy i inne kraje niemieckie, Francję, Szwajcarię, wreszcie liczne państwa włoskie. Droga powrotna prowadziła m.in. przez Austrię i Czechy.
Owocem tej podróży był prowadzony przez T.K. Morawską Diariusz, w którym opisywała nie tylko krajobrazy i zwiedzane zabytki, ale także zdarzenia wiążące się z prawem krajów, w których dane jej było przebywać. Poczynione przez nią obserwacje dotyczą ustrojów państw, przepisów administracyjnych, zwłaszcza dotykających bezpośrednio podróżników przepisów celnych i paszportowych oraz prawa sądowego. Podróżniczka interesowała się zwłaszcza wykonywaniem kar, opisywała więzienia i miejsca egzekucji.
Zapisane w Diariuszu obserwacje są na ogół precyzyjne, nie zawierają rażących błędów. Podróżniczka przede wszystkim zapisuje to, co widziała lub o czym słyszała, od czasu do czasu dodaje jednak również własne komentarze. Niektóre z tych uwag mogą wskazywać, że podróżniczce nie były obce idee Oświecenia.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).