Mediacja w sprawach nieletnich – skuteczny środek wychowawczy czy błędna regulacja?

Autor

DOI:

https://doi.org/10.31261/FPK.2022.04.01

Słowa kluczowe:

mediacja, postępowanie w sprawach nieletnich, środek wychowawczy

Abstrakt

Celem artykułu jest przedstawienie zagadnień dotyczących stosowania instytucji mediacji w postępowaniach o wykroczenia nieletnich, omówienie zasadności działań podejmowanych przez ustawodawcę w tym zakresie i towarzyszących im wątpliwości. Od momentu wprowadzenia instytucji mediacji do ustawy Prawo o postępowaniu w sprawach nieletnich regulacja ta ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Rodzi się więc pytanie – czy mediacja w sprawach nieletnich sprawców przestępstw ma rzeczywiście sens? W literaturze podkreśla się pozytywny wpływ mediacji na kształtowanie zachowań nieletnich poprzez uświadomienie im w drodze kontaktu z ofiarą zakresu szkodliwości ich czynu i konieczności jego zadośćuczynienia. Krytyczne głosy akcentują natomiast pewną sztuczność mediacji w tego rodzaju sprawach. Nie jest możliwe naprawienie w wyniku mediacji błędów wychowawczych popełnionych na przestrzeni lat. Podnoszone wątpliwości nie wykluczają jednak całkowicie instytucji mediacji w sprawach nieletnich. Mediacja w dalszym ciągu powinna mieć zastosowanie do nieletnich sprawców, którzy nie wykazują się wysokim poziomem zdemoralizowania, lub do tych, którzy przed sądem rodzinnym stają po raz pierwszy.

Biogram autora

Liliana Indan-Pykno - Kujawsko-Pomorska Izba Adwokacka w Toruniu

Adwokat i mediator. Absolwentka studiów podyplomowych Szkoły Prawa Niemieckiego i Westfälische Wilhelms-Universität w Münster dla studentów polskich. Od 2014 r. prowadzi zarówno indywidualną kancelarię adwokacką, jak i praktykę mediacyjną. Wpisana na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Toruniu oraz mediatorów Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Były koordynator ds. mediacji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Toruniu. Obecnie jest członkiem Kolegium Redakcyjnego Centrum Mediacji
przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Autorka publikacji z zakresu mediacji.

Bibliografia

Bieńkowska E., Mediacja w sprawach nieletnich, Ministerstwo Sprawiedliwości, Warszawa 2009.

Błaszczyk M., Społeczne uwarunkowania przestępczości nieletnich, s. 1–7, http://www.kurator.org.pl/pliki/opracowania/Spoleczne_uwarunkowania_przestepczosci_nieletnich.pdf [dostęp: 18.09.2022].

Bojarski T., Kruk E., Skrętowicz E., Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Komentarz, wyd. V, Wolters Kluwer, Warszawa 2016.

Broński W., Mediacja w sprawach karnych i nieletnich w prawie europejskim, „Roczniki Nauk Prawnych” 2013, t. 23, nr 2, s. 7–21.

Czarnecki P., Status pokrzywdzonego w postępowaniu w sprawach nieletnich, „Przegląd Sądowy” 2021, nr 1, s. 59–72.

Górecki P., Konarska-Wrzosek V., Postępowanie w sprawach nieletnich. Komentarz, wyd. II, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2019.

Kalisz A., Zienkiewicz A., Mediacja sądowa i pozasądowa. Zarys wykładu, Wolters Kluwer, Warszawa 2009.

Konarska-Wrzosek V., Postępowanie mediacyjne w sprawach nieletnich, „Przegląd Sądowy” 2000, nr 4, s. 62–69.

Kruk E., Mediacja w prawie karnym wykonawczym, w: Arbitraż i mediacja: aktualne problemy teorii i praktyki funkcjonowania sądów polubownych i ośrodków mediacyjnych. III Ogólnopolska Konferencja Naukowa, Nałęczów Zdrój, 8–10 maja 2009 r., Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa, Rzeszów 2009, s. 195–210.

Kujan P., Mediacja w sprawach nieletnich w doświadczeniach i opiniach uczestników postępowania mediacyjnego i mediatorów (na przykładzie województwa śląskiego), praca doktorska, Uniwersytet Śląski, 2009.

Lewicka-Zelent A., Profilaktyczny i resocjalizacyjny wymiar mediacji w sprawach nieletnich, „Niepełnosprawność. Dyskursy pedagogiki specjalnej” 2017, nr 28, s. 209–221.

Nowak A., Mediacja w postępowaniu z nieletnimi, „Chowanna” 2006, t. 2 (27): Resocjalizacja młodzieży niedostosowanej społecznie – wybrane konteksty, s. 116–125.

Rękas A., Rozwój mediacji w Polsce – zagadnienia prawne i praktyczne, w: Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów, red. D. Czura-Kalinowska, Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji, Poznań 2009, s. 55–69.

Urbańska M., Mediacja w sprawach nieletnich – wymiar wychowawczy, „Lubelski Rocznik Pedagogiczny” 2021, t. 40, z. 1, s. 129–142.

Pobrania

Opublikowane

2022-10-18

Jak cytować

Indan-Pykno, Liliana. 2022. „Mediacja W Sprawach Nieletnich – Skuteczny środek Wychowawczy Czy błędna Regulacja?”. Forum Polityki Kryminalnej, nr 2(4) (październik):1-13. https://doi.org/10.31261/FPK.2022.04.01.

Numer

Dział

Artykuły