Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jako instytucja konsensualnego zakończenia sprawy

Autor

DOI:

https://doi.org/10.31261/FPK.2022.03.03

Słowa kluczowe:

kodeks karny skarbowy, porozumienie, dobrowolne poddanie się odpowiedzialności

Abstrakt

Instytucja dobrowolnego poddania się odpowiedzialności jest niezwykle praktyczna i korzystna dla obu stron postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Jest to rozwiązanie, które pozwala na szybkie zakończenie sprawy, przy czym, co istotne, jest to zakończenie będące efektem negocjacji i w konsekwencji porozumienia sprawcy z finansowym organem postępowania przygotowawczego. Elementy konsensualne w obowiązującym modelu polityki karnej są czymś wyjątkowym, jednak już na trwałe wpisanym w katalog narzędzi, jakimi posługuje się prawo karne skarbowe. Z obserwacji i praktyki stosowania tej instytucji można wyprowadzić wnioski, że ta konstrukcja karnoprawna przynosi wymierne korzyści dla szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Przedmiotowe opracowanie skupia się na analizie przepisów, ze szczególnym uwzględnieniem koncyliacyjnego charakteru tego postępowania.

Biogram autora

Grzegorz Skowronek - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych, w Zakładzie Prawa Karnego, Kryminologii i Kryminalistyki. Doświadczenie zawodowe i zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia dotyczące prawa karnego skarbowego oraz przestępczości celnej, podatkowej i hazardowej. Autor prac o charakterze monograficznym, podręcznikowym i artykułowym z zakresu wymienionych dziedzin prawa.

Bibliografia

Bogdan G., Nita A., Radzikowska Z., Światłowski A.R., Kodeks karny skarbowy z komentarzem, „Info-Trade”, Gdańsk 2000.

Bułat A., Konarska-Wrzosek V., Oczkowski T., Zgoliński I., Kodeks karny skarbowy. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa 2021.

Grzegorczyk T., Kodeks karny skarbowy. Komentarz, LEX a Wolters Kluwer business, Warszawa 2009.

Grzeszczyk W., Zwrot sprawy karnej skarbowej do uzupełnienia postępowania przygotowawczego, „Prokuratura i Prawo” 2001, nr 3, s. 18–31.

Kardas P., Łabuda G., Razowski T., Kodeks karny skarbowy. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa 2017.

Konarska-Wrzosek V., Dyrektywy wyboru kary w polskim ustawodawstwie karnym, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2002.

Korczyński D., Jóźwiak P., Herbowski P., Węzłowe zagadnienia prawa karnego skarbowego, C.H. Beck, Warszawa 2017.

Prusak F., Prawo i postępowanie karne skarbowe, C.H. Beck, Warszawa 2002.

Razowski T., Formalna i merytoryczna kontrola oskarżenia w polskim procesie karnym, Wolters Kluwer, Kraków 2005.

Razowski T., Sposób określenia we wniosku o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności kwoty uiszczonej przez sprawcę przestępstwa skarbowego, „Przegląd Sądowy” 2004, nr 11–12, s. 144–151.

Sawicki J., Zaniechania ukarania jako element polityki karnej w prawie karnym skarbowym, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2011.

Siwik Z., Dobrowolne poddanie się karze w prawie karnym skarbowym, „Finanse” 1978, nr 10, s. 25–32.

Skowronek G., Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności na gruncie Kodeksu karnego skarbowego,„Prokuratura i Prawo” 2005, nr 3, s. 155–166.

Skowronek G., Ewolucja instytucji procesowych w prawie karnym skarbowym, C.H. Beck, Warszawa 2005.

Skowronek G., Kodeks karny skarbowy. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa 2020.

Skowronek G., Pociągnięcie do odpowiedzialności za zgodą sprawcy w świetle przepisów kodeksu karnego skarbowego, „Przegląd Policyjny” 2004, nr 3, s. 22–44.

Wilk L., Zagrodnik J., Kodeks karny skarbowy. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa 2021.

Zgoliński I., Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w prawie karnym skarbowym, Wolters Kluwer, Warszawa 2011.

Pobrania

Opublikowane

2022-06-18

Jak cytować

Skowronek, Grzegorz. 2022. „Dobrowolne Poddanie Się odpowiedzialności Jako Instytucja Konsensualnego zakończenia Sprawy”. Forum Polityki Kryminalnej, nr 1(3) (czerwiec):1-17. https://doi.org/10.31261/FPK.2022.03.03.

Numer

Dział

Artykuły