Praktyczna strona terapii neurologopedycznej osób dorosłych
Abstrakt
The purpose of the study is to present some exercises which can be successfully implemented during the neurologopedic therapy of adults after neurological incidents. The therapy takes into account such factors as the age and involvement of the patients, which influence its effectiveness.Key words: neurologopedic therapy, adult, aphasia, dysarthria
Bibliografia
Cwietkowa L.S.: Perspektywy badań nad afazją: osobowość i język, wewnętrzny obraz afazji. Przeł. M. Sarnowski. W: Logopedia teoria i praktyka. Red. M. Młynarska, T. Smereka. Wrocław, A Linea 2005.
Domańska Ł., Borkowska A.R.: Podstawy neuropsychologii klinicznej. Lublin, Wydaw. UMCS 2008.
Grabias S.: Perspektywy opisu zaburzeń mowy. W: Zaburzenia mowy. Red. Idem. Lublin, Wydaw. UMCS 2001.
Ładyżyński A.: Siła rodziny – próba spojrzenia systemowego. W: Wieloaspektowość diagnozy i terapii logopedycznej. Red. K. Kokot. Wrocław, Atut 2012.
Maruszewski M.: Afazja. Zagadnienia teorii i terapii. Warszawa, PWN 1966.
Mirecka U.: Dysartria w aspekcie diagnostycznym – typologia zjawisk. W: Logopedia. Teoria zaburzeń mowy. Red. S. Grabias, M. Kurkowski. Lublin, Wydaw. UMCS 2014.
Panasiuk J.: Afazja a interakcja. Tekst – Metatekst – Kontekst. Lublin, Wydaw. UMCS 2013.
Panasiuk J.: Afazja – typologia zaburzenia. Interpretacja afazji z perspektywy interakcyjnej. W: Logopedia. Teoria zaburzeń mowy. Red. S. Grabias, M. Kurkowski. Lublin, Wydaw. UMCS 2014.
Pąchalska M.: Afazjologia. Warszawa, Wydaw. Naukowe PWN 2012.
Stelcer B.: Psychologiczne wyznaczniki skutecznego zmagania się z chorobą i niepełnosprawnością. W: Wielowymiarowość procesu rehabilitacji. Red. J. Rottermond. Kraków, Impuls 2007.
Styczek I.: Logopedia. Warszawa, PWN 1981.
Pruszewicz A.: Foniatria kliniczna. Warszawa, PZWL 1992.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).