Trening relaksacyjny w pracy z pacjentem z afazją. Studium przypadku
Słowa kluczowe:
aphasia, relaxation training, case study, aphasia therapyAbstrakt
The article discusses the issue of using relaxation in work with an aphasic patient. The first part of the article presents basic information about the types and forms of relaxation. The second part presents the case study of a patient with aphasia who has refused to work with a speech therapist. This study shows that we can help such patients improve the quality of their communication (even if they are not willing to undertake speech therapy) and, as a result, change their lives (a little).
Bibliografia
Albisetti V.: Trening autogeniczny dla spokoju psychosomatycznego. Przeł. K. Stopa. Kielce, Jedność 2006.
Bulski L.: Opisy treningów relaksacyjnych. Łódź, WSEZ 2005.
Jacobson E.: You Must Relax. New York, McGrawHill 1948.
Kabat-Zinn J.: Gdziekolwiek jesteś, bądź. Przeł. H. Smagacz. Warszawa, IPSI Press 2007.
Kabat-Zinn J.: Praktyka uważności dla początkujących. Przeł. J.P. Listwan. Warszawa, Czarna Owca 2014.
Kalat W.: Biologiczne podstawy psychologii. Warszawa, Wydaw. Naukowe PWN 2011.
Kądzielawa D.: Afazja i jej mózgowe mechanizmy. „Teksty Drugie. Teoria Literatury, Krytyka, Interpretacja” 2011 nr 1–2 (127–128), s. 190–198.
Lee A., Campbell D.: Oddychanie doskonałe. Przeł. J. Majewski. Warszawa, Świat Książki 2010.
Mikicin M., Mikicin E.: Trening autogenny i audiowizualna relaksacja (tzw. treningi Ralpha) jako narzędzie odnowy psychosomatycznej w sporcie i rehabilitacji. „Postępy w Rehabilitacji” 2011, 3, s. 35–42.
Maruszewski M.: Afazja. Zagadnienia teorii i terapii. Warszawa, Państwowe Wydaw. Naukowe 1966
Ogińska-Bulik N., Juczyński Z.: Osobowość. Stres a zdrowie. Warszawa, Difin 2008.
Ormezowska E., Zawirski M., Jaskólski D.: Koncepcja dynamicznej lokalizacji funkcji w rehabilitacji afatycznych zaburzeń mowy. „Aktualności Neurologiczne” 2012, vol. 12, no. 4, s. 215–221.
Panasiuk J.: Afazja a interakcja. Lublin, Wydaw. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 2013.
Pąchalska M.: Afazjologia. Warszawa, Wydaw. Naukowe PWN 2011.
Schulz J.H.: Das autogene Training. Stuttgart, Thieme 1960.
Siek S.: Treningi relaksacyjne. Warszawa, Akademia Teologii Katolickiej 1990.
Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentrujących. Red. S. Grochmal . Warszawa, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich 1986.
Wnukowska K.: ABC afazji. Gdańsk, Harmonia 2013.
Zieliński P.: Relaksacja w teorii i praktyce pedagogicznej. Częstochowa, AJD 2011.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).