PROCES RECENZJI

Procedura recenzowania artykułów zgłoszonych do czasopisma „Logopedia Silesiana” opiera się na zasadzie zachowania obustronnej anonimowości (double-blind review process), jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (zob. Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce, oprac. W. Marciszewski et al., Warszawa 2011; pobierz PDF) i zasadami etyki publikacyjnej czasopisma (więcej).

Proces recenzowania artykułów jest przeprowadzany w całości za pośrednictwem platformy Open Journal System (zobacz przewodnik dla recenzenta).

Do oceny zgłoszonego artykułu powołuje się dwóch niezależnych recenzentów, spoza redakcji, spoza ośrodka wydającego publikację i spoza ośrodka, z którego pochodzi autor. Recenzenci są uznanymi autorytetami w zakresie tematyki recenzowanego artykułu.

Proces recenzji jest obustronnie anonimowy: autorzy i recenzenci nie znają wzajemnie swoich tożsamości.

Tożsamość recenzentów konkretnych artykułów nie jest ujawniania. Lista recenzentów współpracujących z czasopismem jest publikowana raz w roku na stronie internetowej pisma (więcej).

Przed wysłaniem artykułu do recenzenta redaktor usuwa z pliku wszelkie informacje o autorze, takie jak nazwisko, afiliacja, a także wszystkie pozostałe informacje umożliwiające identyfikację autora. Dotyczy to zawartości tekstowej i graficznej pliku, jak również metadanych (więcej).

Na dalszych etapach procesu recenzji artykuł jest identyfikowany za pomocą nadanego mu numeru.

Recenzja jest przygotowywana w formie pisemnej, z wykorzystaniem formularza. Recenzja kończy się jednoznaczną konkluzją, czy tekst powinien zostać przyjęty do publikacji oraz czy wymaga poprawek i uzupełnień.

W uzasadnionych przypadkach redaktor może zlecić sporządzenie dodatkowej recenzji artykułu (na przykład wówczas, gdy jedna z recenzji budzi wątpliwości lub gdy jest negatywna).

Po otrzymaniu recenzji redaktor przekazuje je autorowi.

Zależnie od wskazań zawartych w recenzjach, podejmowane są dalsze kroki:
A. Jeśli obie recenzje zawierają rekomendację do publikacji bez wskazania konieczności wprowadzenia zmian: tekst jest przyjmowany do publikacji, a autor ma obowiązek przesłania niezanonimizowanej wersji tekstu w ciągu tygodnia od daty otrzymania recenzji.
B. Jeśli obie recenzje zawierają rekomendację do publikacji, a w co najmniej jedna z nich została wskazana konieczność wprowadzenia zmian: autor ma obowiązek przesłania tekstu w wersji niezanonimizowanej i z uwzględnieniem uwag recenzenta w ciągu trzech tygodni od daty otrzymania recenzji. Autor wskazuje, do których wskazań recenzenta się dostosował, a które odrzucił. Odrzucenie wskazań autor uzasadnia w każdym wypadku.
C. W przypadku sprzecznych recenzji (jedna zakończona rekomendacją do publikacji, a druga z konkluzją negatywną), a także w innych uzasadnionych wypadkach decyzja o zakwalifikowaniu tekstu do druku należy do redakcji. Tekst może być wówczas skierowany do trzeciego recenzenta. Jeśli trzeci recenzent dopuści artykuł do druku, podejmowane są kroki, odpowiednio, jak w punkcie A lub B.

Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu artykułu do publikacji podejmuje Redaktor Naczelny.

Nadesłanie artykułu do publikacji w „Logopedii Silesianie” jest równoznaczne z wyrażeniem przez autora zgody na poddanie się procedurze recenzowania przyjętej w czasopiśmie.