Przekaz teologii małżeństwa w kościelnych pieśniach ślubnych

Autor

  • Antoni Reginek Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Teologiczny

Słowa kluczowe:

muzyka liturgiczna, śpiewy kościelne, pieśni ślubne

Abstrakt

W dawnych zbiorach śpiewów kościelnych na Górnym Śląsku można wyodrębnić pieśni związane z udzielaniem sakramentu małżeństwa. Są to nieliczne utwory, najczęściej specjalnie oznaczone jako pieśni przed ślubem i po ślubie. Teologiczny przekaz treści tych śpiewów dotyczy głównie jedności i nierozerwalności małżeńskiego przymierza. Przybierają one również formę śpiewanej modlitwy błagalnej o Bożą pomoc dla nowożeńców. Pod względem muzycznym omawiane utwory często korzystają z melodii zapożyczonych z innych popularnych pieśni w formie kontrafaktury, ale zdarzają się również melodie specjalnie skomponowane.
Współcześnie wykonywane śpiewy i muzyka instrumentalna rozbrzmiewająca podczas udzielania sakramentu małżeństwa nie zawsze są kształtowane prawidłowo w duchu liturgicznym, nierzadko też mają miejsce zjawiska przenikania muzyki świeckiej do obrzędów kościelnych. Dlatego istnieje potrzeba nowej twórczości w tej dziedzinie śpiewów kościelnych, ściśle odnoszących się do sprawowanych ceremonii ślubnych.

Bibliografia

Materiały źródłowe

Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II (1979).

Katechizm Kościoła katolickiego, Poznań 20092.

Sobór Watykański II , Konstytucja duszpasterska o Kościele Gaudium et spes (1965).

Sobór Watykański II , Konstytucja o liturgii Sacrosanctum Concilium (1963).

Święta Kongregacja Obrzędów, Instrukcja o muzyce w świętej liturgii Musicam sacram (1967).

Źródła podstawowe – zbiory śpiewów kościelnych

Zbiory rękopiśmienne:

Kancjonał z Leśnicy (1810–1849), BŚ sygn. ZS 868.

Kancjonał Ellgotcki (1832), BŚ sygn. R 1036 II .

Kancjonał ze Śląska Pruskiego (2 poł. XIX w.), BŚ sygn. R 575 II .

Zbiory drukowane:

Chorał, czyli dostateczny zbiór melodyi do przeszło 700 pieśni katolickich w języku polskim, ułożony na cztery głosy do grania na organach i śpiewania przez Józefa Nachbar, nauczyciela przy Król. Katol. Seminaryum naucz. w Paradyżu, a wydany przez ks. Bernarda Bogedain, radzcę rejencyjnego, duchownego i szkolnego w Opolu, Berlin 1856.

Chorał, czyli towarzyszenie organ do książki parafialnej „Droga do Nieba” wydania ks. radcy duchownego Ludwika Skowronka proboszcza w Bogucicach na Górnym Śląsku, oprac. Karol Hoppe, organista i rektor chóru kościelnego, nakładem i drukiem wydawnictwa dzieł katolickich Reinharda Meyera, Racibórz 1920.

Chorał, czyli zbiór melodyi do kancjonału katolickiego Ks. A. Janusza, używanego na Szląsku i w Galicyi, ułożony na cztery głosy do grania na organach i śpiewania, Lipsk 1873.

Dostateczny śpiewnik kościelny i domowy wraz z książką modlitewną, z poleceniem Jaśnie WW. XX. Biskupów Wrocławskich dla wygody katolików z różnych książek i śpiewników zebrany i ułożony [przez Karola Piekoszowskiego z przyłożeniem się Duchowieństwa Dekanatu Bytomskiego i Tarnowsko-Górskiego], Niemieckie Piekary 1850.

Melodye do Pieśńi znajdujących się w Książce modlitewney dla ludu pospolitego ułożone przez F. Kotzolta, a drukowane przez G. Manjacka, Pruskow 1823.

Praca codzienna, coroczna i całożywotna każdego Chrześcianina katolickiego; albo Książka modlitewna i Kancyonał dla katolików z różnych ksiąg nabożnych i śpiewników zebrana, wyd. 2 z dodatkiem, Cieszyn 1858.

Zbiór melodyi dla użytku kościelnego i prywatnego zebrał i za pomocą szanownych współpracowników wydał Ryszard Gillar, Rektor śpiewu i organista przy kościele Najśw. Mayi Pany w Bytomiu G.-S, Bytom 1903.

Zupełny katolicki Kancyonał i Książka Modlitewna dla użytku pobożnych chrześcijan, wydane przez Szymona Perżicha, Plebana tworkowskiego, byłego Dyrektora Seminaryum szkolnego w Górnym – Głogowie, Wrocław 1841.

Inne źródła śpiewów kościelnych:

Collectio rituum continens excerpto e rituali Romano Ecclesiis Poloniae adaptato, Katowice 1963.

Droga do Nieba. Książka parafialna do nabożeństwa dla katolików każdego stanu i wieku, red. L. Skowronek, wyd. 3, Racibórz 1903.

Obrzędy sakramentu małżeństwa dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, Katowice 1974.

Pieśni ślubne na głos solowy lub chór z organami, zebrał i oprac. H. Chamski, z. 1–5, Płock 2010.

Skarbiec Modlitw i Pieśni. Książka diecezjalna do Nabożeństwa dla katolika każdego stanu i wieku wydana z polecenia J. E. Ks. Biskupa Stanisława Adamskiego przez grono księży Diecezji Katowickiej, wyd. 1, Katowice 1933.

Śpiewajmy Bogu. Śpiewnik parafialny, oprac. F. Rączkowski, Warszawa 1988.

Śpiewnik. Qui cantat bis orat, oprac. P. Folwarski, Kraków 1802.

Śpiewnik dla ludu katolickiego oraz książka do nabożeństwa. Ułożyli Gillar i Hoffmann, organiści z Bytomia G.-Ś, Bytom 1900.

Śpiewnik kościelny archidiecezji katowickiej, wyd. 2, oprac. A. Reginek, Katowice 2002.

Opracowania

Krzysteczko H., Pomoc w dojrzewaniu do miłości, małżeństwa i rodziny. Studium teologicznopastoralne, Katowice 2000.

Reginek A., Kancjonał rękopiśmienny jako przekaz tradycji śpiewów kościelnych na Górnym Śląsku w XIX wieku, Katowice 2012.

Reginek A., Pieśni nabożne Franciszka Karpińskiego oraz psalmy w jego tłumaczeniu w przekazach źródłowych i tradycji ustnej. Studium teologiczno-muzykologiczne, Katowice 2005.

Reginek A., Veni Creator Spiritus – żywa tradycja średniowiecznego hymnu do Ducha Świętego, „Liturgia Sacra” 1 (1998), s. 67-72.

Żywiec Z., Relacje małżeńskie mężczyzny i niewiasty w świetle tajemnicy Chrystusa i Kościoła (Ef 5,21-33), „Studia Pastoralne” 5 (2009), s. 260-268.

Strony internetowe

Diwiszek S., Muzyka w czasie liturgii Sakramentu Małżeństwa, http://ako.kuria.lublin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=115: muzyka-w-czasie-liturgiisakramentu-maestwa&catid=10:ogoszenia-i-informacje [dostęp: 21.01.2016].

Pobrania

Opublikowane

2016-06-30

Jak cytować

Reginek, A. (2016). Przekaz teologii małżeństwa w kościelnych pieśniach ślubnych. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 49(1), 79–96. Pobrano z https://trrest.vot.pl/ojsus/index.php/ssht/article/view/15641

Numer

Dział

Artykuły naukowe