Ścieżki kwartodecymańskiej Paschy w listach Ignacego Antiocheńskiego

Autor

Słowa kluczowe:

Pascha, kwartodecymanie, Ignacy Antiocheński, Meliton z Sardes, Pseudo-Hipolit, Cantalamessa, Hryniewicz

Abstrakt

Wydaje się oczywistym, że Kościół celebrował Misterium Paschalne od początku swojego istnienia. Jednak najstarszą celebracją paschalną Kościoła, jaką znamy z wczesnochrześcijańskich pism, jest ta, która rozprzestrzeniła się w drugim wieku w Azji Mniejszej. Była ona oparta na kwartodecymańskiej teologii. Możemy przyjrzeć się bliżej temu doświadczeniu paschalnemu głównie dzięki dwóm homiliom: Melitona z Sardes i Pseudo-Hipolita. Niemniej jednak jest jeszcze jedno źródło, które ujawnia podobieństwo do wymienionych dwóch dokumentów i które, choć niedowartościowane we współczesnych badaniach, dostarcza ważnych przesłanek dla kwartodecymańkiej koncepcji. Ponadto okazuje się być poprzednikiem obu wcześniej wymienionych homilii, stąd mogłoby służyć do pewnego stopnia za wzorzec. Źródłem tym jest zbiór siedmiu listów Ignacego Antiocheńskiego, które datowane są na początek drugiego wieku. Powstałe w klimacie prześladowania, listy te ujawniają charakterystyczne cechy kwartodecymańskiej teologii. I jest to ewidentnie teologia, w której Ignacy się wychował. Co jest znamienne, teologia ta jest już rozwinięta. Ignacy wydaje się stosować ją z głębokim sensem i zrozumieniem jak ktoś, kto w niej wzrastał. To może oznaczać, że korzenie kwartodecymańskiej teologii sięgają dalej. Pytaniem jest: gdzie?  

Bibliografia

Cantalamessa R., La Pasqua della nostra salvezza, Polish translation: M. Brzezinka, Pascha naszego zbawienia, Kraków 1998.

Hryniewicz W., Chrystus nasza Pascha, Lublin 1982.

Hryniewicz W., Nasza Pascha z Chrystusem, Lublin 1987.

Hryniewicz W., Pascha Chrystusa w dziejach człowieka i wszechświata, Lublin 1991.

Lightfoot J.B., Harmer J.R., Apostolic Fathers. Translation, London 1891.

Melito of Sardis, Peri Pascha, translation from Greek: T. Halton, “The Furrow”, Vol. 19, No. 4, April 1968, pp. 212-222 (Catholic University of America, Washington, DC ).

Pseudo-Hippolytus, In sanctum Pascha, in: The Paschal Mystery: Ancient Liturgies and Patristic Texts, ed. A.-G. Hamman, translation T. Halton (Staten Island, NY : Alba House, 1969).

Roberts A., Donaldson J., Ante-Nicene Christian Library: Translations of writings of the Fathers, vol. 1: The Apostolic Fathers, Edinburgh 1885.

Schoedel W., Ignatius of Antioch. A commentary on the letters of Ignatius of Antioch, Philadelphia 1985.

Opublikowane

2014-12-31

Jak cytować

Abucewicz, K. (2014). Ścieżki kwartodecymańskiej Paschy w listach Ignacego Antiocheńskiego. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 47(2), 267–279. Pobrano z https://trrest.vot.pl/ojsus/index.php/ssht/article/view/16150

Numer

Dział

Artykuły naukowe