Rozeznawanie objawień prywatnych. De revelationibus, vissionibus et apparitionibus privatis regulae tutae exempliis illustratae Euzebiusza Amorta z roku 1744 świadectwem historycznym występowania trudnego zagadnienia teologicznego
Słowa kluczowe:
objawienia prywatne, Maria z Agredy, reguły objawień prywatnych, orędzia i widzenia, rozróżnianie duchówAbstrakt
Artykuł prezentuje blisko 900-stronicowe łacińskie dzieło o. Euzebiusza Amorta z roku 1744 zatytułowane w tłumaczeniu na język polski Wszystkie reguły o przesłaniach, wizjach i objawieniach prywatnych wyjaśnione w przykładach. Przedstawia informacje o wydaniu oraz zawartości książki. Amort w cz. I dzieła formułuje 231 reguł dotyczących objawień – jedynie kilka bierze z Pisma, większość z autorów chrześcijańskich od starożytności po wiek XVIII. Skraca je do 120 reguł w kategoriach: objawienia prawdziwe, wątpliwe, prawdopodobnie fałszywe oraz zdecydowanie nie od Boga. Mają one charakter teoretyczny i praktyczny. Brakuje im jednak podstawy biblijnej. Część II to przykłady wizji i objawień, zarówno iluzorycznych, jak i pewnych. Kończy się ona krytyką dyskutowanych w tamtych czasach objawień czcigodnej Marii z Agredy, które autor uznaje za wątpliwe. Dzieło Amorta stanowi raczej twórcze zestawienie tekstów, czasem subiektywne i wybiórcze, niż wyraz systemowej myśli teologicznej autora.
Bibliografia
Amort, Eusebius, w: New Catholic Encyclopedia. Encyclopedia.com. https://www.encyclopedia.com/religion/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/amort-eusebius (data dostępu 15.12.2023 r.).
Benedykt XVI, Posynodalna adhortacja apostolska „Verbum Domini” do biskupów i duchowieństwa, do osób konsekrowanych i wiernych świeckich od Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła, 2010
Biblio, aukcja internetowa sprzedaży książki: Amort E., De revelationibus, Augsburg 1744, https://www.biblio.com/book/revelationibus-visionibus-apparitionibus-privatis-regulae-tutae/d/1183067602 (data dostępu 15.12.2023 r.).
Biblia Tysiąclecia, Poznań 2003
Campbell T., Maria de Agreda, w „The Catholic Encyclopedia”, New York 1907, http://www.newadvent.org/cathen/01229a.htm (data dostępu 15.12.2023 r.)
Cardinal Niccolò Maria Lercari, w: Find a Grave, https://www.findagrave.com/memorial/194262498/niccol%C3%B2-maria-lercari (data dostępu 15.12.2023 r.).
Chlondowski W., Objawienia prywatne, Warszawa-Poznań 2022.
Ciereszko H., Objawienia prywatne jako wyzwanie duszpasterskie, „Rocznik Teologii Katolickiej” XII/2 (2013), s. 125-139.
Encyklopedia Katolicka KUL, t. 1,
Gottfried H., Nedomansky O., Księga objawień maryjnych od I do XX w. : „Przybywam uratować świat”, tłum. K Górski, B. Kujawa, Warszawa 2003.
Gwiazda J., Orędzia Matki Bożej z Medziugorja, Warszawa 2014.
Iturrioz D., Revelaciones privadas, „Estudios eclesiásticos” 38 (1963), s. 147-183, https://revistas.comillas.edu/index.php/estudioseclesiasticos/article/download/19750/17470/45691 (data dostępu 15.12.2023 r.).
Jan od Krzyża, Droga na Górę Karmel, Kraków 1998, wyd. VI.
Katechizm Kościoła Katolickiego, Poznań 2002, wyd. II rozszerzone
Kongregacja Nauki Wiary, Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych objawień i przesłań, 1987, https://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20111214_prefazione-levada_pl.html (data dostępu: 15.12.2023 r.)
Maria z Agredy, Mistyczne miasto boskie, Kraków 1730.
Maria z Agredy, Miasto Święte, czyli Życie Najświętszej Maryi Panny połączone z życiem Pana Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, Kraków 1870.
Maria z Agredy, Mistyczne Miasto Boże czyli : Żywot Matki Boskiej : według doznanych objawień, Warszawa-Struga 1995.
Maria z Agredy. Biografia, praca zbiorowa, wyd. Rosemaria, 2022.
Perszon J., Trudności eklezjalnych recepcji objawień prywatnych, „Studia koszalińsko-kołobrzeskie” 26 (2019), s 133-164.
Poulain A., Durrwell F. X., Łaski modlitwy. W Chrystusie Odkupicielu, Warszawa 1966.
Rusecki M., Kryteria „objawień prywatnych”, w: Objawienia maryjne. Drogi interpretacji, red. K. Pek, Warszawa 1994.
Shahan T., Eusebius Amort, w: The Catholic Encyclopedia. New York 1907, http://www.newadvent.org/cathen/01434a.htm (data dostępu 15.12.2023 r.).
Sobór Watykański II, Konstytucji o Objawieniu Bożym „Dei Verbum”, 1965
Soldo M., Moje Serce zwycięży, tłum. A. Halczak, Piotrków Trybunalski 2017
X. T. M., Objawienia prywatne, „Przegląd Katolicki” 40 (1870), s. 625-633
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).