Papież Franciszek i dialog międzyreligijny: nowość w ciągłości. Od Soboru Watykańskiego II poprzez Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI
Słowa kluczowe:
papież Franciszek, Paweł VI, Benedykt XVI, Sobór Watykański II, początki chrześcijaństwa, dialog z innymi religiamiAbstrakt
Papież Franciszek bywa często określany jako „papież pierwszych wieków”. Niezliczone są podjęte przez niego inicjatywy, których próżno szukać u któregoś z poprzedników. Dotyczy to zwłaszcza dialogu z ludźmi o różnych tradycjach religijnych. Jednak on sam często przypominał osobom, które namawiały go do tego konkretnego aspektu jego pontyfikatu, że wiele z jego – czasami odważnych – inicjatyw nie byłoby możliwych bez Soboru Watykańskiego II lub przed tym soborem i niektórymi poprzednikami, takimi jak Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI. Niniejszy artykuł stanowi próbę dogłębnej analizy ciągłości obecnego pontyfikatu w odniesieniu zarówno do wspomnianego soboru, jak i poprzedników Bergoglio. Jednocześnie stara się nie ignorować sensu i znaczenia wydarzeń lub aktów, które stanowiły wyjątkową nowość w aktywności argentyńskiego papieża.
Bibliografia
Benedict XVI, Address to Parish Priests and Priests of Rome, Vatican City, 11.02.2013.
Benedict XVI, Address to the Roman Curia, 21st December 2012.
Benedict XVI, Homely during the Concluding Mss of ‘Ratzinger Schülerkreis, Castelgandolfo (Roma), 02.09.2023.
Cantwell Smith W., The Faith of Other Man, Harper and Row, New York, 1962.
John Paul II, Address to the Roman Curia for Exchange of Christmas Greetings, Vatican City, 22.12.1986.
Papa Francesco, Veritatis Gaudium, Città del Vaticano, 27.12.2017.
Paul VI, Address to Representitives of Japanese Buddhism, Rome, 07.11.1966 in Pontificio Consiglio per il Dialogo Interreligioso, Dialogo Interreligioso. 199
Paul VI, Address to the Representatives of Different Religions, Bombay 03.12.1964.
Pope Francis, Address to Representatives of Different Churches, Jewish community and Other Religions, Vatican City, 20.03.13.
Pope Francis, Address to Sheik of Muslims in the Caucaus Region and Faithful of other religions, Aliyev Mosque, Baku, 02.10.2016.
Pope Francis, Address to the Communities of the Pontifical Gregorian University, and to the Biblicum Institute and Oriental Institute, Vatican City, 10.04.2014.
Pope Francis, Address to the Ecumenical and Interreligious Meeting, Sarajevo, 25.09.2015.
Pope Francis, Address to the Plenary Assembly of Pontifical Council for Interreligious Dialogue, Vatican City, 28. 11.2013.
Pope Francis, Amoris Laetitia, Vatican City, 19.03.2016, n.137.
Pope Francis, Evangelii Gaudium, Vatican City, 24.10.2013.
Pope Francis, General Audience, Vatican City, 15.05.2013.
Pope Francis, Press Conference on the Flight Abu Dhabi-Rome, 05.02.2019.
Pope John Paul II, Address to Young Muslims, Casablanca, 19.08.1985.
Roberts S.B., «Is the pope Catholic? A Question of Identity in Pope Francis’s Practical Theology of Interreligious Dialogue» in A. Kasimov and A. Race (edited by), Pope Francis and Interreligious Dialogue. Religious Thinkers Engage with Recent Papal Initiatives, Palgrave MacMillan, Springer Nature, Cham (Switzerland), 2018, 129-145.
Ruggieri G., Ritrovare il Concilio, Einaudi, Torino, 2012. (Translation from Italian s mine)
Schillibeeck E., Umanità. La storia di Dio, Queriniana, Brescia 1992.
Vallely P., Pope Francis: Untying the Knots, Bloomsbury, Londra, 2013.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).